Öğretmen Diyarı
Rotasyondan önce 3600 ek gösterge verilmeliydi!

Daha önce defalarca gündeme getirdiğimiz taşra yöneticilerinin ek gösterge meselesinin yer değiştirmelerden önce çözülmesi gerekirdi. Zorunlu yer değiştirmek istemeyen taşra yöneticileri emekliye ayrılacaklardı. Ek göstergenin 3600’e yükseltilmemesi yer değiştirmek istemeyen yöneticileri iki arada bir derede bırakacaktır.

Emekliye ayrılan taşra yöneticisinin maaşı yüzde 58 azalıyor. Bu durumda hiçbir taşra yöneticisi emekli olmak istemiyor. Yıllarca aldığı maaşın yarısına geçinmeyi taşra yöneticileri göze alamıyor. Birçok arkadaşımız hizmet yıllarını tamamlamasına rağmen emekli olmuyor. Aslında istihdamı arttırmak ve yönetim kadrolarını gençleştirmek için ek göstergenin 3600’e çıkarılması gerekir. Bu durumda ne şartlarda olursa olsun yöneticiler çalışmaya devam etmek istiyor. 30-35 yıllık hizmeti bulunan arkadaşların yaşının gereği birçok özel sorunları da oluyor. Çocuk üniversiteye gidiyordur  ya da çocuklar evlenecektir, hastalıklar da cabası….

Ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi çalışanlar açısından hiçbir önem arz etmemektedir. Hatta maaşlarında azda olsa bir azalma olmaktadır. Taşra yöneticileri açısından 3600 ek göstergenin mali olarak neler getirdiğini tablolaştırdık.

3-Ek göstergenin 3000'den 3600'e yükseltilmesinin kazandıracakları

AYLIK ÜCRETE ETKİSİ

EMEKLİ AYLIĞINA ETKİSİ

EMEKLİ İKRAMİYESİNE ETKİSİ

(-25,94 TL azalış)

387 TL artış

13.955 TL artış

Ortaya çıkan sonuçtan; ek göstergedeki artışın, aylık ücretten daha çok emekli aylığını ve özellikle de emekli ikramiyesini etkilediği, 3600 ek göstergenin ise aylık ücrette düşüş yaratmasına rağmen emekliliğe etkisinin diğer ek gösterge rakamlarına göre daha fazla olduğu anlaşılmaktadır.

Yaklaşık 13-14 yıl önce zorunlu yer değiştirme uygulaması yapılmıştı. 2000 li yıllardan sonra bu ilk olacak. Mağduriyetin azalması açısından ek göstergenin 3600’e yükselmesi büyük önem taşımaktadır.

Davut ÇALIŞKAN

Ueyder 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim