Öğretmen Diyarı

ROTASYON MU DEMİŞTİNİZ?

 

İlgilerinin malumu olduğu üzere; 30 Eylül2015 tarihi itibariyle bulundukları kurumda 15 yılını dolduran öğretmenlere rotasyon uygulanacağına dair MEB tarafından duyuru yapılmıştı. Ardından, okullara birçok yazı ve elektronik posta ile bilgilendirme yapılarak, zorunlu yer değiştirme işlemine tabi olan öğretmenlerin başvurularının yaptırılması, MEBBİS bilgilerinin kontrol edilmesi ve okulların onay işlemlerini yapmaları istendi. Aksi bir durumda sorumluluğun okul müdürlerinde olduğu belirtilerek, tercih yapmayanların resen atamaya tabi tutulacağı da belirtiliyordu.

Fakat; evdeki hesap yine çarşıdaki hesaba uymadı. Daha önceki birçok uygulamada olduğu gibi bu uygulama da kadük olarak atıl kaldı. Uygulamaya tabi öğretmenlerin üçte biri, resen atama tehdidine rağmen hiç tercih yapmadı. Çünkü tercih yapabilecekleri okul yoktu. Yani 20 yıllık tecrübeli bir öğretmenimiz rotasyona tabi olup yana yana okul ararken; üç-beş yıllık öğretmenimiz şehrin göbeğindeki bir okulda, bu işlerle hiç de uğraşıp tatilini mahvetmedi.

Rotasyondan beklenen, aynı eğitim bölgesindeki öğretmenlerin birbirleri arasında yer değiştirmeleriydi. Böylece aynı muhitten evini almış, düzenini kurmuş eğitimcilerimiz mağdur olmayacak, rotasyon sebebiyle bir nevi sürgün yaşamayacaktı. Ama bu olmadı ve bazı öğretmenlerimize kadrosu boş olan köy okulları açıldı ve işler karıştı. Yani yine beceremedik…

Sonunda Bakan Bey 04 Ağustos tarihli açıklama ile   öğretmenlere rotasyonun uygulanmamasına karar verdiklerini belirtti.  Bu karar ile  öğretmenlere rotasyon uygulanması iptal edilmiş oldu. Bu kararın alınmasında Bakan AVCI'nın öğretmenlerden gelen talepleri göz önünde bulundurduğunu, ve Sayın Başbakanın da tavsiyeleri doğrultusunda, rotasyonun uygulanmamasına karar verdiklerini ifade etti. Sayın AVCI: Rotasyona tabi olan veya herhangi bir gerekçeyle rotasyon dışında olacak bütün öğretmenleri değerlendiren bir simülasyon yaptıklarını, burada bu simülasyondan istedikleri sonuçların  çıkmadığını gördüklerini, dolayısıyla dün akşam başbakanın telkinleri ve bakanlığımızda da yaptığımız istişareler sonucunda rotasyonun uygulanmamasına karar verdik, şeklinde açıklamalarda bulunmuş.

Peki rotasyon bu kadar tü-kaka bir şey miydi?. Kesinlikle hayır. Eğitimcilerimizin mağdur edilmemesi şartı ile gerekli olan bir uygulamaydı. Fakat atandığı okuldan emekli olmayı kafasına koyanlar için elbette can sıkıcı bir durumdu.  Peki, o okulda çalışmak sadece o okula daha önceden atananların hakkı mıdır? Bu sirkülasyon olmaz ise, başkaları, yıllardır tayinleri çıkmayanlar ne yapacak? Onlar da köyden mi emekli olacak. Yalnız kendimizi değil; herkesi, her kesimi düşünmek zorundayız. Ayrıca,  rotasyon olacak diye il içi tayin isteyip düzenini bozanların hali ne olacak? Yine baltayı taşa vurduk. Nedense attığımız taş bir türlü yerini bulmuyor.

 

Rotasyonun iptali için eğitim sendikaları da dava açmıştı. Konuyla ilgili haberlere bakıyorum da Bakan Bey ve Sayın Müsteşara teşekkür eden edene. Peki neden? Bu kararlarının eğitime büyük katkıları olacağı için mi, hayır. Bazı üyeleri mutlu olacağı için. Yani bizim derdimiz bazı üyelerimizin mutluluğu mu, eğitim mi?… Bazılarının mutluluğu demek, öteki bazılarının da mutsuzluğu demektir. Orta yolu bulamadık maalesef.

Rotasyon mu demiştiniz? Unut gitsin!…

Ömer Emir DOĞAN

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
rotasyon mu demiştiniz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim