Öğretmen Diyarı

Rotasyon Bu Sefer Uygulanmalıdır..

Bilindiği gibi, taşra teşkilatı eğitim yöneticilerine rotasyon uygulaması, 2011 yılında ilk defa mevzuata dâhil olmuştu. Bu süreci, Dernek olarak desteklediğimizi defalarca gerekçeleri ile birlikte yazmıştık. Bu kadroların kurumsal kimlik kazanması için, itibarının artması için zorunlu yer değiştirmelerin/isteğe bağlı yer değiştirmelerin bir takvime bağlı yapılması gerekiyor. Bakanlığımızın bu konuda yaptığı çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz.Kurumlarda iş veriminin artmasının yanında sosyal devlet ilkesinin gereği olarak da rotasyon uygulamasının yapılması gerekiyor. Eşitlik açısından da baktığımızda böyle bir sonuca ulaşmamız mümkündür. On yıllarca aynı görevde ve aynı yerde çalışanlara bu fırsat çok görülmemelidir. Emeklilik yaşını doldurmayı bekleyen birçok taşra yöneticisi var. Hizmet yılını doldurmuş, yaşının dolmasını bekleyen, çakılı kadro gibi çalışan taşra yöneticilerine bu hak çok görülmemelidir.

Tarihte ilk defa taşra yöneticilerinin yer değiştirmelerinin mevzuat ile sınırlarının çizilmiş olmasını önemsiyorum. KHK da yer alan ve yönetmeliği yayınlanan zorunlu yer değiştirme uygulaması taşra teşkilatına bir ivme kazandıracaktır. Bu kadroların kurumsal kimlik kazanmasının önündeki en büyük engel kalkmış olacaktır.


2011 yılında KHK yayınlandıktan sonra 2012 yılında yer değiştirme uygulaması yeni eğitim sistemi nedeni ile ertelenmişti. Yani çekirge bir sıçradı. 2013 yılında ise yönetmeliğin geç yayınlanması ve hemen uygulanması için yönetmelikte var olan geçici hükmün iptal edilmesi ile çekirge bir defa daha sıçradı. 2014 yılında ise rotasyon çekirgesi bir defa daha sıçramamalıdır.


Davut ÇALIŞKAN

Ueyder Genel Sekretermebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol