Öğretmen Diyarı

Reyhanlı’da her 3 öğrenciden 1’i Suriyeli

DHA
Suriyelilerin en çok yaşadığı kentlerden biri olan Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 37 bin 991 öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin 12 bin 591’i Suriyeli. Kentte okula giden her 3 öğrenciden 1’ini Suriyeliler oluşturuyor.

Reyhanlı’da Suriyeli çocukların eğitim gördüğü okul sayısı her geçen gün artıyor. 63 okulda 25 bin 400 Türk öğrencinin eğitim gördüğü kentte, Suriyeliler 31’inci okulu açtı. İlkokul ve ortaokul bölümünde 150, anaokul bölümünde de 60 öğrencinin eğitim gördüğü 10 derslikli okulda Suriyeli 20 öğretmen görev yapıyor.

Okul Müdürü Hasan El Yasin, öğrencilere Arapça, Türkçe ve İngilizce dersler okutulduğunu söyledi. Okulun hayırseverlerin katkılarıyla açıldığını belirten El Yasin, "En iyi eğitimi vermeye özen gösteriyoruz. Kırtasiye ve tahta ihtiyaçlarımız var. Bu eksiklerimizi de en kısa süre tamamlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Okullar, Milli Eğitim’in izniyle açılıyor

Kentte okullar ’Geçici Eğitim Merkezi’ adı altında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izniyle açılırken, Reyhanlı’daki Suriyeli öğrenci sayısı 12 bin 591’e çıktı. Yani ilçede eğitim gören toplam 37 bin 991 öğrencinin 3’te 1’ini Suriyeliler oluşturuyor. 


 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim