Öğretmen Diyarı

Resim Dersi Gereksiz mi?

Resim dersi hakkında bir öğrenci olarak görüşümü belirtmek istiyorum. Orta son sınıf öğrencisiyim ve TEOG için hazırlanıyorum. Resim dersinin  gereksiz olduğu düşüncesine vardım. 8 yıldır beri bu dersi görmekteyim ve bize ne kattığı hakkında hala bir fikrim yok.

 

 Aynı yetenek herkeste aranmaz.Herkesin farklı bir yeteneği vardır.İnsanların en önemli özelliklerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum.Örneğin herkes resim hakkında yetenekli olsa,müziği kim yapacaktı ? Kimisi futbol hakkında yeteneğe sahiptir,kimisi resim çizmek,kimisi hızlı koşmak hakkında yeteneğe sahiptir.Herkes yeteneği olduğu alanda başarılıdır.Resim çizmek yetenek ister.

 

 İnsanların yetenekleri hakkında yargılanması ne kadar doğru ? Ancak eğitim sisteminin bize sunduğu tamamen budur.Resim dersi yetenek ister.Zaten yetenek istemese sanat olmazdı.Binlerce öğrencinin resim dersi hakkında sıkıntısı var.Sadece notu düşük olan öğrenciler değil,notu yüksek olan öğrenciler de rahatsız.Haftada 1 ders almakta olan bu ders çok ufak yer kaplıyor olarak görünsede,ayda 160 dakika yer kaplamakta.Bir eğitim yılında 9 ay olduğuna göre,1440 dakika resim dersi almaktayız.Bu 1440 dakika TEOG'da sorumlu oldugumuz 5 dersten birini eklense öğrenciler daha bilgili olmaz mı ? Daha başarılı olmaz mıyız ? Başarılı öğrenciler bir ülke için en önemli parçadır.Örneğin ABD'nde eğitime çok büyük para harcanmakta ve bunun karşılığını almakta.

Ülkemizde eğitime yeterince yatırım yapılıyor mu ? Aslında Afrika ülkerenin durumu bize birşeyler anlatıyor.Dünyanın en zengin kıtası olan Afrika'da neden bu açlık neden bu fakirlik ? Eğer daha iyi bir ülke ve gelecek istiyorsak bunun altında eğitim,bilim,öğrenci,öğretmen ve okul yatıyor.Ancak kökten kaldırılmalı demiyorum.Mağlum 4+4+4 diye bir sistem var,bu kullanılmalı.Yani demem o ki ilk 4 yıl zorunlu,diğer 4 yıl boyunca ise seçmeli ders olarak kullanılmalı.Orta okul boyunca yani 4 yıl boyunca 5760 dakika resim dersi görmekteyiz.Bu dakikalar doğru kullanılmalıdır.Konuyu farklı bir yönden yaklaşırsak,aidat sorununu çözmüş oluruz.Bir yazınızda  kasasında bir kuruş kalmayan okuldan bahsetmiştiniz.Resim dersinin giderleri öğrencilerden karşılanmakta ve her bir proje için öğrenciler 5 tl harcasa ve bir dönem içinde de 5 proje ele alınsa bir velinin cebinden çıkan para 25 tl olur.Bir sınıfta 30 öğrenci mevcut olsa bu para 750 tl eder.Bir okulda sadece 30 şube olsa bu para 22500 TL eder.Sanırım bu para bir okulu idare edebilir.

 

 Resim bir sanattır.Ayrıca yetenek ister,kimisine basit kimisine zor gelir.Bu sanat eğitimi zorunlu değil,isteğe bağlı yapılmalıdır.Sadece bir resim dersinin yapabildikleri bu."

 

C.H

 

egitimajansi.com

Anahtar Kelimeler:
Resim Dersi Gereksiz Mi?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim