Öğretmen Diyarı

REKOR SAYIDA ÖĞRETMEN TAYİN İSTEDİ

 100 bini aşkın öğretmen il içine başvurdu.

4+4+4 sonrası öğretmenlerin yaşadıkları tedirginlik, geçen hafta yaşanan il içi yer değiştirme işlemleri ile kısmen giderildi. Geçen hafta il içi yer değiştirmek için 100 bini aşkın atama başvurusunda bulundu. Çoğu öğretmen için okul dönüşümü bir fırsata döndü. MEB'in açıkladığı atama sonuçlarına göre il içi isteğe bağlı yer değiştirmede 48 bin öğretmenin yeri değişti. İl içi yer değiştirmede 8 bine yakın atama ile İstanbul ilk sırada, Ankara ise ikinci sırada yer aldı.

İl dışı atamalarında sirkülasyon devam edecek


İl içi yer değiştirme işlemlerinde, okul dönüşümlerinden dolayı yer değiştirme hakkı verilen çoğu öğretmen isteği doğrultusunda yeni okullara atandı. İl içinde yaşanan rekor öğretmen sirkülâsyonunun il dışında da yaşanması bekleniyor. Çünkü İl dışı yer değişikliği için rekor sayıda yer açıldı. Alanı daraldığı söylenen sınıf öğretmenliği branşında 4000 'nine üzerinde boş yer ilan edildi. Tüm Türkiye'de toplamda 66 bin boş norm duyuruya çıkarıldı.

3. bölge boşalacak

Gecen yılarda duyuruya çıkarılan boş norm sayısının düşük oluşundan dolayı öğretmenlerin gösterdikleri tepki, bu yıl yerini memnuniyete bıraktı. Özellikle öğretmenlerin atanmak istedikleri 1 ve 2. Hizmet bölgelerinde 43 binin üzerinde boş norm oluşu 3.bölgenin önümüzdeki yıl yine boşalacağı anlamına geliyor. Bazı branşlarda kapalı olan illerin ise uzun yıllardır il dışı atamalara kapalı olduğu belirtiliyor.

Gazetekamu
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol