Öğretmen Diyarı

REHBER ÖĞRETMENLERİN EK DERS SORUNU


Kamu Hakem Kurulu’nun 29.05.2012 tarih ve Karar No:2012/1 sayılı kararının 30. maddesi; “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir.” şeklinde karar almıştı. Bu karara dayanan Maliye Bakanlığı’nın 31.08.2012 tarih ve B.07.0.BMK.0.22.115920-8 Sayılı yazısı ile rehber öğretmenlerin fiili olarak derse girmedikleri belirtilerek (Oysa rehber öğretmenlerin çalışma saatleri içinde yaptıkları bütün iş ve işlemler ders niteliğindedir. Eğitim öğretim kurumlarında rehber öğretmenlerin öğrenciye yönelik olarak yaptıkları çalışmalar eğitim öğretim kapsamında olduğuna göre bu çalışmalar aynı zamanda ders niteliğinde olan çalışmalardır.) ek ders ücretlerinden %5 ve %15 artırımlı olarak yararlanamayacaklarına karar vermiştir. Bu durum eğitim öğretim hizmetleri sınıfında çalışan personel arasında eşitsizliğe neden olmuştur.

Eğitim öğretim hizmetleri sınıfını oluşturan öğretmenlerin bir kısmı, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının gereği olarak ek ders ücretlerinden %5 veya %15 artırımlı yararlanması, bir diğer kısmının yararlanamaması adil bir uygulama değildir. Bu durum Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu uygulamanın verimliliğe ve motivasyona olumsuz yansıyacağı açıktır.

Eğitim öğretim hizmetleri sınıfında görev yapan branşların içerisinde Kamu Hakem Kurulu’nun 29.05.2012 tarih ve Karar No:2012/1 sayılı kararındaki ek dersle ilgili haklardan yararlanamayan tek branş rehber öğretmenlik branşıdır.

Yaptıkları görevin niteliğine bakılmaksızın eğitim ve öğretim hizmetlerinde fiilen görev yapan eğitim çalışanlarının yüksek lisans veya doktora yapmış olmasına göre ek ders ücretinden %5 veya %15 artırımlı olarak yararlanmaları daha uygun olacaktır.

Eksen – Eğitim sen (Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası) olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında yer alan rehber öğretmenlerimizin ek dersleriyle ilgili durumun Kamu Hakem Kurulu’nun almış olduğu 29.05.2012 tarih ve Karar No:2012/1 sayılı kararı kapsamında olduğunu belirtiyor, toplu sözleşme

döneminde konuyla ilgili aksaklığın giderilmesinin doğru olacağını ve iki yıllık dönemde uğradıkları hak kaybının telafi edilmesinin gerektiğini düşünüyoruz.

Ergül SIRKINTI

EKSEN – EĞİTİM SEN

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası

Kayseri il Temsilcisi


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol