Öğretmen Diyarı

Rehber öğretmenler Okul yöneticisi atanamazlar mı ?

Ben bu konu üzerinde daha öncede bu konu üzerine yazılar yazmış bir çok PDR’ciden tehdit ve eleştiriler almıştım, şimdi o arkadaşlarıma bir kez daha acı gerçeği  bir kez daha uzatmadan polemik yapmadan neden ve niçinleride uzatmadan kısaca  ifade ediyorum

 

Bir  süredir  gündemi işgal eden PDR ve özel eğitimcilerle ilgili Yönetmelikte MEB, değişikliğe gitti ve bu konu sivil toplum örgütlerince eleştirildi. Sonrasında ise, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 9 sayılı kararıyla “Rehber Öğretmenlik” alanının “Rehberlik” alanına dönüştürülmesi ile Rehber öğretmen kavramı tamamen kaldırıldı.

 

Okullarda ve okul dışında PDR cileri bir çatı altında toplayan sivil toplum örgütü ise Rehber öğretmenleri diğer öğretmenlerden ayrıştırarak  kendilerini öğretmenlerin üzerinde görme anlayışı ile kasten veya sehven rehber öğretmenleri diğer öğretmenlerden söylemleri ile ayrıştırarak nerde ise kendilerini psikiyatrist ilan eden bir anlayışa bürünerek  bir ayrıcalıklı sınıf yaratma düşüncesi ve istekleri diğer taraftan bu anlayışlar okullarda kendilerini her şeyin üstünde görme öğretmene tepeden bakma anlayışını iyice pekiştirdi.

 

Sonuçta nereye varıldı

Konuyu fazla uzatmadan kısaca şunu belirterek konuyu bitirmek istiyorum. Rehber öğretmen öğrenciye çözüm yolları gösteren ama dikte etmeyen seçenekler içerisinde öğrenciye seçme hakkı veren bir rehber veya uzmandır. Rehber demek, yollar sunan, bir seçenek değil seçenekler silsilesi sunan kişi demektir. Halbuki  Öğretmen öğrenciye bir şeyler öğreten dikte edendir. Bir çok doğruyu sunan değil, sadece doğru olanı verendir. Bu nedenle PDR ciler öğretmen sınıfına dahil edilemez.

Öğretmen daima öğrencinin doğru olan bilgiyi alması için liderlik yapandır, doğru yolu gösterendir,doğruyu bulmada öğrenciye önderlik yapandır, bu nedenle PDR cilerle öğretmenlerin aynı kategoride yer alması anlamsızdır.

Polemik olsun anlayışı ile bunu belirtmek yazmak gibi düşüncem yok fakat şu iyi bilinmelidir ki öğretmen olmayan okul idarecisi de olamaz Öğretmenlik bir uzmanlık ve ihtisas gerektiren bir meslektir.

 

Nitekim:

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

 

MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır;

a) Yükseköğretim mezunu olmak,

b) Son başvuru tarihi itibarıyla Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak,

c) Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak,

ç) Görevlendirileceği tarih itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

 

MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğinin 5 maddesinin c bendinde belirtildiği gibi öğretmenlik mesleği ve okulda atanması okutacağı ders olması gerekir iken rehber öğretmen okullarda hangi dersleri okutuyor.

PDR’cilerin atanması halinde İdari mahkemeler bu atamaları iptal edecektir. çok bilmişlik yapmanın anlamı yok uygulamayı görelim zaman ne gösterecek

 

aliyaşarbilir@kamu.tv.tr

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol