Öğretmen Diyarı

Rehber Öğretmen Atamaları

Milli Eğitim Bakanlığı geçen günlerde bir yazı yayımladı.(20/05/2013 tarih ve 1029677 sayılı) Konu, Rehber Öğretmen atamalarıyla ilgili. Yazıda özetle; rehber öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan, özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temin edilemediğinden "rehberlik kursu" düzenleneceği duyuruluyordu. Bu kurslara;


a)      Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunlarının,


b)       Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayan Felsefe Bölümü ve Sosyoloji Bölümü mezunlarından gerekli şartları taşıyanlar.(Sosyoloji mezunlarından toplam  40 kredilik alan dersleri belgeleri olanlar ile Felsefe mezunlarından toplam 32 kredi sosyoloji ve psikoloji dersi aldıklarını gösterir belgeleri olanlar ki günümüzde bu bölümlerde okuyan öğrenciler bildiğim kadarıyla be dersleri zaten alamıyorlar.)


c)      Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği(bu bölümde işlevsiz), Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması ile Halk Eğitimi Bölümü/anabilim dalları(lisans) mezunu olanların , "özel alan kredisinden az olmamak şartıyla" hizmetiçi eğitime alınacakları ilanen bildiriliyordu.


Yani, yukarıdaki şartlardan birine haiz olanların, Bakanlıkça düzenlenecek hizmetiçi eğitim kursuna katılmak şartının şerh düşülmesiyle  31/05/2013 tarihine kadar görevlendirmeleri yapılacak. Daha sonra uygun bir zamanda da hizmetiçi eğitime alınacaklar. Buradan şunu da anlayabiliriz: Bu öğretmenler gerekli hizmetiçi eğitimi almadan, özel eğitim kurumlarına rehber öğretmen olarak görevlendirilecekler...Güzel...


Biliyorsunuz, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı başında binlerce öğretmen alan değişikliği yaptı. Bu öğretmenlerin birçoğu, okullarında norm fazlası duruma düşürüldüğü için, evlerini-düzenlerini bozmamak adına, yaşadıkları yerde kalmak için alan değişikliğine eyvallah dediler. Bugün sosyal medyada bazılarının bu değişiklikten pişmanlıklarına da şahit olmaktayız. Bu alan değişikliği sürecinde bir de alan değişiklik talepleri reddedilen öğretmenler vardı. İşte onlar arasında en büyük oranı, Sosyoloji Bölümü, Felsefe Bölümü mezunları oluşturmakta. Yani Bakanlığımızın yukarıda bahsettiğimiz yazıyla Rehber Öğretmen olarak görevlendirilmelerini istediği, belirtilen yazının b bendini oluşturan öğretmenler. Peki adama demezler mi "dün niçin reddettiniz, bugün niçin kabul ediyorsunuz diye" .


Yolda karşılaştığım,  bir grup kıymetli öğretmen arkadaşım da aynı dertten muzdarip. Hatta aralarında BİMER’ e AKİM’e konuyla ilgili yazanlar da olmuş. BİMER, il valiliğine, valilik Milli Eğitim Müdürlüğüne havale etmiş. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün cevabı ise şöyle: "2012 yılı il içi alan değişikliği döneminde yapılan atamalara ilişkin..............tarihli e postanız incelenmiş olup, öğretmenlerin alan değişiklikleri Talim Terbiye Kurulunun 80 nolu kararı ve 2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzu 2.2.1. maddesi ile sınıf öğretmeni olarak görev yapan öğretmenlerden mezuniyeti ya da yan alanı rehber öğretmen olarak atanmaya kaynak teşkil edenlere rehber öğretmenliğe alan değiştirme hakkı verilmiştir. Mezuniyetiniz, Talim Terbiye Kurulunun 80 nolu kararına istinaden, Rehber Öğretmenliğe atanmaya kaynak teşkil etmediğinden bu branşa alan değişikliği yapamazsınız. Acaba şimdi Talim Terbiye Kurulunun 80 sayılı kararı yürürlükte değil midir? Ya da Rehber Öğretmenliğe alan değişikliği yapılan 5120 kişi neye istinaden alan değişikliği yapmıştır? Türkiye de Rehber öğretmenlik mezunu olduğu halde, sınıf öğretmenliğine atanmış kaç kişi vardır ki tekrar rehber öğretmenliğe alan değişikliği yapılmıştır? Soruları çoğaltabiliriz.


Sanırım maksat hasıl olmuştur. Geçmişte yine aynı Talim Terbiye Kurulunun yanılmıyorsam 340 sayılı kararı ile Sosyoloji ve Felsefe mezunlarından gerekli şartları taşıyanlar hem de ilk atamada Rehber Öğretmen olarak atanmışlardır. Gördüğüm kadarıyla işlerini çokta iyi yapıyorlar. Yani, sınıf arkadaşı olan iki öğretmenden biri Sınıf Öğretmeni diğeri Rehber Öğretmen olarak atanmıştır. Sınıf öğretmeni olan, benim alanım rehber öğretmenliğe daha yakın, beni de beraberce aynı eğitimi aldığımız arkadaşım gibi rehber öğretmenliğe alın diyor ama reddediliyor. Devlette devamlılık esastır. Ya hiç atanmasalardı ya da aynı şartları taşıyanların alan değişikliği talepleri olumlu değerlendirilseydi. Madem olumsuz değerlendirildi, şimdi neden bu konumdaki öğretmenleri Rehber Öğretmenliğe çağırıyorsunuz?. Yoksa, çağırdığınız kurumlar özel eğitim kurumları ve rehabilitasyon merkezleri olduğu için mi?


Yetkililerimizin, devlet kurumlarına Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarını ataması, Özel Eğitim Kurumlarına diğer bölüm mezunlarını atamak istemesi manidardır. Yoksa yetkilerde mi Rehber Öğretmenliğe gerekli önemi vermiyor. Bir çok eğitimcinin "her öğretmen rehberdir, ilkokulda rehber öğretmene ne gerek var, bir saat bile derse girmiyorlar 30 saat derse giren sınıf öğretmeninden bir de 15 saat fazla ders ücreti alıyorlar" seklindeki söylenti ve kıskançlıkları devlet ricalini de mi sardı acaba? Acaba...

Ömer Emir DOĞAN


mebpersoneli.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim