Öğretmen Diyarı

Proje okullarında tayinle ayrılan öğretmen sayısına tepki
Proje okullarında mecburi tayinle ayrılan öğretmen sayısının yüzde 18 olduğunu söyleyen ve “Yüzde 18 için kıyamet koparmaya değer mi?” diyen Milli Eğitim Bakanı’na CHP’li milletvekilinden yanıt geldi: Bu, öğretmeni banka faizi ile bir tutan ‘kemiyet’ anlayışıdır!
 
Proje okullarındaki 8 yılını dolduran öğretmenlerin başka okullara atanmasına ilişkin öğretmenlerin yanı sıra öğrenci ve velilerin haftalardır tepki göstermesine dair önceki gün bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Hepsi yüzde 18 için kıyamet koparmaya değer mi?” dedi. Bakanın bu sözleri de tepki topladı.

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Dr. Ceyhun İrgil, bu sözleri acı ve talihsiz bir tespit olarak değerlendirerek; “Siz ‘Öğretmen’ ile ‘Hoca’ arasındaki farkı anlamadığınız sürece, öğretmen sizin için ‘yüzde 18’dir! Ama bir öğretmen için bile ifadesi ile kıyamet koparmaya değer. Konu insan hakları ve öğretmene verilen değer ve anlamla ilgilidir” diye konuştu.
 
ÖĞRETMENLER SAYI VE YÜZDE DEĞİL, İNSANDIR
 
İrgil yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bu yaklaşım; törenlerde; ‘Öğretmen bu ülkenin geleceğidir. Öğretmen başımızın tacıdır’ diyenlerin samimiyetsizliğidir. Bu sözler; ideolojinin ve partizanlığın, toplum iradesi ve halkın taleplerinin üstünde olduğunun kanıtıdır. Bu tespit; Bakanlığın öğretmene, eğitime bakış açısıdır. Eğitimi, öğretmeni, insanı banka faizi ile bir tutan ‘kemiyet’ anlayışıdır. Bu ‘yüzde 18’; anlamını ve değerini bilene salt sayı değildir. Bu ‘yüzde 18’; vefadır, saygıdır, okul anılarıdır, birikimdir, hatırdır ve önemlisi eli öpülesi ‘öğretmen’dir. Anlatamadığımız, anlamadığınız budur. Öğretmen insandır. Baba, anne ve yüzlerce çocuğun velisidir. Çocukluk, gençlik anısıdır. Bilgi ile öğrenci arasında köprüdür.”Kaynak: www.egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim