Öğretmen Diyarı

Proje Okulları Gerçeği
Türkiye’nin en köklü ve sağlam liseleri nerdeyse 2 yıldan beri akademik kariyerleri ve başarıları ile değil de yapılan protesto ve gösterilerle haber oluyor.

İşin içine birde sendikalar, siyasiler ve dernekler girince de bu durumumdan fayda sağlamak isteyen provokatörler bu protestoların baş aktörü olup çıkıyor.

Sonuçta da yapılan gösteri ve eleştiriler amacından sapıp Milli Eğitim politikalarını ve M.E. B kadrolarını acımazsızca eleştirmeye dönüşüyor.

Birde tüm bu olaylar Televizyonlarda biraz ajitasyonu abartılarak karşımıza çıkartılınca toplum tarafından reel değerlendirmeler yapılamıyor.

Peki, o zaman bu olayların gerçek sebebi nedir?

Bu olayın Mağdurları ve haksızlığa uğrayanları kimlerdir?

Okullar mı kapanıyor, öğrenciler okuldan mı atılıyor ya da öğretmenler meslekten men mi ediliyorlar veyahut binlerce kilometre uzağa görevlendirmeler mi oluyor?

Tabii ki bunların hiç birisi değil, bu kadar nümayişin sebebi M.E. B almış olduğu bir karar:

‘’Bu okullarda 8 yılını tamamlamış öğretmenlerimizin başka okullara tayin edilmesi ’

Peki, bu öğretmenlerimiz tayin olunca ne oluyor; Öğrencilerin dersleri boş mu geçiyor yoksa onlar gibi yıllarca başka okullarda görev yapmış meslektaşları bu okullara gelip onların yerini mi dolduruyor.

Ya yeni gelen öğretmenler, Proje okullarındaki öğrencilere yeterli eğitimi veremeyecek donanıma mı sahip? Yani mesleğe yeni başlamış, stajyer dediğimiz öğretmenler mi yoksa şimdiye kadar görev yaptıkları okullarda belli bir kariyer edinmiş, mesleğinde sağlam arkadaşlar mı?

Bu soruların cevapları herkesin malumu, o zaman bu mağdur edebiyatı pek şık olmuyor.

Bu arada şu gerçeği de kabul edelim, 8 yıldan dolayı tayin olan öğretmenlerimiz nasıl zamanında bu okullarda yıllarca görev yapan meslektaşlarının yerine geldilerse onlarında artık bu bayrağı diğer öğretmenlerimize teslim etme vakti gelmiştir.

Çünkü Devlette devamlılık esastır.

Şimdi olması gereken bu okullardan ayrılan öğretmenlerimizin bu zamana kadar elde ettikleri tüm tecrübe ve birikimlerini biraz da yeni gittikleri okullarda ki öğrencilerine aktarması olacaktır.

Ama bu atamayı hala bir tenzil-i rütbe olarak görenlere en güzel cevabı asırlardır her mekânda ve zamanda meslek aşkları hiç bitmeyen öğretmenlerimiz verecektir.

Bilgin Pelister
Kaynak: www.egitimajansi.com
Anahtar Kelimeler:
Proje OkullarEĞİTİMOkul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sema 1 yıl önce

Tabiki cok uzaklara atlıyoruz proje okullarındakıler dağıtılacak dıye bız umranıyeden arnavutkoye atlıyoruz cocugumuz ailemız herseyımız darmadağın oluyo

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim