Öğretmen Diyarı

Prim Günü Eksik Olanlar Erken Emeklilik Fırsatı ( Yeni Torba Yasa İle Prim Günü Eksik Olanlar İçin Erken Emeklilik Şansı)

Prim Günü Eksik Olanlar İçin Erken Emeklilik Şansı ( Yeni Torba Yasa İle Prim Günü Eksik Olanlar İçin Erken Emeklilik Geliyor )

Prim Günü Eksik Olanlar İçin Erken Emeklilik Şansı ( Yeni Torba Yasa İle Prim Günü Eksik Olanlar İçin Erken Emeklilik Geliyor ) Prim günü nedeniyle emeklilik alamayan binlerce kişiyi mutlu edebilecek bir gelişme yaşanıyor. Ekim ayında Meclis'e gelecek olan yeni Torba Yasa görüşmelerinde Prim günü eksik olan emeklileri mutlu edebilecek gelişmeler yaşanabilir. İşte detaylar

 

Torba Yasa Gereğince erken emeklilik haberlerindeki son gelişmler.. Prim günü eksik olanlar içinde müjdeli haberler gelmeye başladı.

 

Yeni torba yasa hazırlıkları hızla sürerken prim günü eksik olanlar için de iyi haberler gelmeye devam ediyor. Eylül ayında çıkan torba yasadan sonra gözler şimdi Ekim ayına çevrildi. Yeni torba yasa toplumun birçok kesimini önemli düzenlemelerle etkileyecek. Öncelikle iş güvenliği konusunda düzenlemeler yapılacak. Zam bekleyen akademisyenler ve memurluk bekleyen üniversite mezunu işçi kadrosundaki kamu çalışanlarının gözü de yeni yasada olacak. 

 

Bu arada yaş ve yıl şartını tamamlamasına rağmen prim eksiği olduğu için emekli olamayan 150 bin kadar vatandaş ta Ekim ayını bekliyor. Bu vatandaşlara geriye dönük primlerini toplu olarak ödeyerek emeklilik imkanı verilmesi de gündemde. Düzenlemenin şartları tam olarak belirlenmezken, yaş şartı getirileceği konuşuluyor. Böylece belli bir yaşa gelmiş olanlar düzenlemeden yararlanabilecek. Emekli memurlara bayram müjdesi geldi. Emekli Sandığı Kanunu kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanlardan aylık ödeme günü 1 ve 2 Ekim 2014 tarihinde olanlara 29 Eylül 2014 Pazartesi günü, aylık ödeme günü, 3 Ekim 2014 tarihinde olanlara 30 Eylül 2014 Salı günü, aylık ödeme günü 4 Ekim 2014 tarihinde olanlara 1 Ekim 2014 Çarşamba günü, aylık ödeme günü 5 Ekim 2014 tarihinde olanlara 2 Ekim 2014 Perşembe günü ödenecek.  

Stajyerlik sürelerinin de emeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. Hükümete yakınlığı ile bilinen Takvim Gazetesi, çalışmaya ulaştı. Bu süreler borçlanılarak erken emekli olunabilecek. Her çalışanın hayali emekli olmak. Hayata geçen torba yasayla gelen erken emeklilik müjdelerine bir yenisi eklendi. Stajyerlikte geçen sürelerinemeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. TAKVİM'in edindiği bilgiye göre; bu süreleri borçlanma imkanı verilecek. Çalışanlara, stajyerlik dönemini borçlanma imkanıyla erken emeklilik yolu açılacak. 

 

Mevcut sistemde, stajyer iken alınan girişler emeklilik hesabında giriş olarak sayılmıyor. Çünkü; stajyerken sadece kısa vadeli sigorta primleri, yani iş kazası, meslek hastalığı, analık primleri yatıyor. Emeklilikte geçerli olan uzun vadeli sigorta primleri olan yaşlılık, malüllük primleri ise stajyerken yatmıyor. Dolayısıyla stajyer olarak geçen süreler emeklilik hesabında dikkate alınmıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu konuya el attı. Stajyerlik döneminin emeklilik hesabında sayılması için çalışma başlatıldı. Bakan Faruk Çelik de, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, bu konunun gündemlerinde olduğunu söyledi. TAKVİM, çalışmanın detaylarına ulaştı. Buna göre; stajyerlikte geçen süreler için borçlanma hakkı verilmesi gündemde. Bu düzenleme hayata geçerse, çalışanlar stajyerlik dönemini borçlanarak erken emekli olabilecek. Sigorta girişi daha erken olacağı için emeklilik yaşı da geriye çekilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim