Öğretmen Diyarı

Polislerin 1. Dereceye Yükselmesi Meclis Gündeminde!

Yüksek okul ve dört yıllık lisans mezunu olmalarına rağmen, emniyet teşkilatıında görevli polis memurlarının 1. derece kadroya ne yazık ki atanamamaktadırlar...

Konuyla ilgili Samsun milletvekili A. İhsan KALKAVAN meclise kanun taklifi sunmuştur. Bu teklife göre, polis memurlarıyla astsubaylar tahsil düzeyi eşit olması rağmen; ek göstergesi 1900 olan bir polis memuru 01.01.1995 tarihi itibariyle 2200 ek göstergeye yükseltilmişken; İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma Genel Komutanlığında çalışan yüksekokul mezunu bir astsubay ise 2200 ek göstergeden 01.01.1995 tarihi itibariyle 3600 ek göstergeye yükseltilmiştir.

Herhangi bir yüksekokul bitirip mezun olan polis memurları çalışırken 1. derecenin 4. kademesine kadar yükselmekte, bulundukları derececen maaş almakta ancak 3. dercede kalmaktadır. Emekli olduklarında da bulundukları kadrodan değil 3. dereceden emekli olmaktadırlar. Bu nedenle de polis memurları emklilik dönemlerinde büyük maaş kayıpları yaşamaktadırlar.

Polis memurlarının bu mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla 657 sayılı devlet memurları kanununda değişiklik yapılmasına dair Samsun milletvekili İ. KALKAVAN'ın kanun teklifi meclis gündemine sunulmuştur.

Umuyoruz ki eşit işe eşit ücret ilkesi göz önüne alınarak ücrette adaletin sağlanması ve polis memurlarının bu mağduriyetinin giderilmesi adına kanun teklifi onaylanarak yasalaşmasıdır

ajanskamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol