Öğretmen Diyarı

PISA ve TIMSS Nisan\'da yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nın (PISA) 2-22 Nisan'da, Uluslararası Fen ve Matematik Eğilimleri Araştırması'nın (TIMSS) 23 Mart - 3 Nisan'da gerçekleştirileceğini bildirdi.


Bakanlıktan alınan bilgiye göre, üç yıl arayla gerçekleştirilen PISA'nın nihai uygulaması 2-22 Nisan'da, 192 okuldan yaklaşık 6 bin 800 öğrenciye, 4 yıl arayla yapılan TIMSS  23 Mart - 3 Nisan'da, 498 okuldan yaklaşık 15 bin öğrenciye uygulanacak.

      

Bu kapsamda, uygulamalar öncesi 16-20 Şubat'ta, Aksaray'da PISA-TIMSS İl Koordinatörlerine, okulların ve öğrencilerin uygulamaya hazır hale getirilmesi ve tedbirlerin alınması için 2 günlük seminer verildi. Ayrıca, PISA için 61 ilden seçilen 192 okuldaki koordinatör ve TIMSS için 75 ilden seçilen 498 okuldaki koordinatörlere 9-17 Mart'ta 2 günlük bilgilendirme semineri yapıldı.

      

Seminerde, katılımcılara, PISA ve TIMSS için hazırlanan, broşür, tanıtım kitapçığı ve kılavuzlar verildi. Öğrencilerin sınava hazır hale getirilmesi adına Uluslararası Merkez tarafından yayımlanan örnek sorular düzenlenerek CD ortamında il koordinatörleriyle paylaşıldı ve PISA-TIMSS web sayfalarına konuldu.

      

Öte yandan, uygulamaların sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülmesi için Bakanlıktan gidecek test uygulayıcılarına da 19 Mart ve 1 Nisan'da birer günlük uygulama eğitimi verilmesi planlandı.

      


 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim