Öğretmen Diyarı

PERFORMANS KIYIMI!

BÜTÜN MÜDÜRLER “BU UYGULAMA KANIMIZA ÇOK DOKUNDU” DİYORLAR..

 

 

“GÖREVİNİZDEN ALINDINIZ”

 

Valilik kanalıyla Milli Eğitim Müdürlüğü`nden okul idarecisi müdürlere gönderilen ve geçtiğimiz Cuma günü ellerine ulaşan “Görevinizden alındınız” şeklindeki tebligat soğuk duş etkisi yarattı. 

Yeni eğitim-öğretim yılına sıcak havalarda ince eleyip sık dokuyarak hazırlanan okul müdürleri, törenleri bile göremeden görevlerinden alındılar! Görevlerine son verilen müdürlerin şimdi ağzını bıçak açmıyor, hepsi çok üzgün ve sıkıntılı durumdalar. Hatta müdürlerini açılış töreninde göremeyen öğrencilerin bile daha ilk günden moralleri bozuldu.

 

 

KUTLAMA MESAJLARI 

HAVADA KALDI

 

Oysa; Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı görevden alınan bu müdürlerimize yeni öğretim yılının hayırlı-uğurlu olması dileğiyle bir de kutlama mesajları göndermişlerdi!!!

Ama onlar görevlerinden alınacaklarını bu mesajları okuduklarında bilmiyorlardı. İşte gelen mesajlar:

Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun mesajı aynen şöyle idi:

“Sevgili öğretmenlerim.. Değerli meslektaşlarım.. Yeni öğretim yılınız kutlu olsun.. Sağlık ve başarılarla dolu nice yıllar diliyor, tüm öğrencilerimizin gözlerinden öpüyorum.”

Yine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı`nın mesajında da şu ifadeler yer alıyordu: 

“Sevgili öğretmenim.. Size, öğrencilerinize ve okulunuzdaki bütün eğitim çalışanlarına sağlıklı, kutlu, başarılı bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum.”

 

 

ŞAŞKINA DÖNDÜLER

 

Görevinden alınarak ilçe milli eğitim müdürlüğü emrine verilen bu müdürlerin akıbetlerinin ne olacağı, göreve nereye ve ne zaman gönderileceği şimdilik kocaman bir soru işareti. 

Soruyoruz şimdi; düzenleri ve psikolojileri bozulan bu müdürlerimize kim sahip çıkacak? Bu kadar fedakarlık, bu kadar başarının karşılığı bu mu olacaktı? Hepsinin çoluk-çocuğu var. Hatta üniversitede çocuğunu okutan müdürler bile var. Bunlar mesailerinde yoğun çaba harcayan okul idarecileri. Düzenleri şimdi kötü bozuldu. Müdürlerimize bu reva mıydı?

 

 

HANGİ KISKASLARA GÖRE?

 

İl genelindeki okul müdürlerinin %85`i performans yetersizliği (!) nedeniyle görevlerinden alındılar. Oysa; okul müdürlerini değerlendirmesi gereken ilçe milli eğitim müdürü, insan kaynakları müdürü ve okuldan sorumlu şube müdürleri, bu okul müdürlerini tanımıyorlar. Tanımaları için 6 ay birlikte görev yapmaları gerekiyor. Kanunda bu yazılı olmasına rağmen hangi kıstaslara göre performansları değerlendiriliyor da, üstelik bir de not veriliyor? Notu 75 ve üzeri olanlar müdürlerin görevlerinin devamı sağlanıyor. Altında olanlar görevlerinden alınıp düz öğretmenliğe sevk ediliyor. 

 

 

HANGİSİNDE ULUSLARARASI MAKALE VAR?

 

Yaptıkları en can alıcı nokta ise şu: Puanlama kriterlerine göre 100 puan verilen müdürlerin neye göre 100 tam puan aldıkları ve uluslararası makalesi bulunup bulunmadığı araştırıldı mı? Sanmıyoruz. Bakan eden de yok ama, bu haksız uygulamalar görevdeki iktidar yetkililerince sürdürülüyor ve başarılı müdürler görevinden alınıyor.

 

 

GÖREVDEN ALACAKTINIZ DA…   

 

Mesela bir örnek verelim:20 yıllık bir okul müdürü bugüne kadar hiçbir denetimde 90`dan aşağı puan almamışken, aylık ödüllendirmesi, takdiri, teşekkürü ve her türlü belgesi varken, son öğretim yılında iki defa proje ödülü bile almışken 75`in altında puana tabi tutulmuş! Bu başarılı müdürler arasında 55-50 puana bile layık (!) görülenler var!!! 

 

 

ŞİMDİ SORUYORUZ:

 

1-Performans Değerlendirmesi`nde bulunan görevlilerin hiç okullara gitmedikleri de iddialar arasında!.. Bu doğru mu? 

2-Yine öğrendiğimize göre; görevine devam eden okul müdürlerinin de % 81`i iktidara yakın Eğitim Bir-Sen`e bağlı deniyor. Gerçek böyle mi?

3-İzafi puanlama iktidara yakın müdürlere yer açmak için mi uygulamaya kondu? 

 

Yetkililerin bu konu ile ilgili açıklamasını merakla bekliyoruz..

 

http://www.demokratgazetesi.com.tr/

Anahtar Kelimeler:
PERFORMANS KIYIMI!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol