Öğretmen Diyarı

Pedagojik formasyon başvuruları ne zaman?

Pedagojik formasyon, öğretmenlik mesleğini yapabilmek için eğitim ile ilgili dersleri kapsamaktadır. Öğretmen olmak isteyenlerin pedagojik formasyon eğitiminden geçmesi önem taşımaktadır.

Ülkemizde işsizlik durumunun her geçen gün artması, bölüm mezunlarının formasyon eğitiminden geçerek öğretmen olma imkanlarını değerlendirmeye başlamaya itmiştir. Alınan kararlar neticesinde çeşitli üniversiteler her yıl belirli kontenjan dahilinde pedagojik formasyon eğitimleri vermeye başlamıştır.

Bu durumun yanında atanamayan öğretmenlerin olması, fakülte mezunlarının formasyon alarak öğretmen olma yolunda adım atmaları, eğitim konusunda birçok tartışmaları da beraberinde getirmiştir.

Pedagojik formasyon nedir? Pedagojik formasyon eğitimi nasıl alınır?
Pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yolunda önemli bir adım atmış olursunuz. Ancak okullarda kadrolu öğretmenlik için atanmanız gerekecektir. Bu da durumda öncelikle sınava girmeniz ve sayısı günden güne artmaya devam eden, atanmayı bekleyen öğretmenler arasında yerinizi almanıza sebep olabilir. Ya da okullarda çeşitli açıkların oluşması sebebi ile sözleşmeli öğretmen olarak da çalışabilirsiniz.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı dersleri ise şu şekildedir:
Eğitim Bilimine Giriş

Program Geliştirme ve Öğretim

Gelişim Psikolojisi

Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı

Ölçme ve Değerlendirme

Öğrenme Öğretme Kuram ve Yaklaşımları

Sınıf Yönetimi

Öğretmenlik Uygulaması

Özel Öğretim Yöntemleri

Rehberlik gibi dersleri kapsamaktadır.

Formasyon alan kişiler öğretmenlik mesleğinin önemli şartlarından birini gerçekleştirmiş olur.

Geçtiğimiz dönemlerde formasyon eğitiminde önemli değişiklikler yapıldı. Öncesinde bölüm mezunları yüksek lisans programları ile yani "Ortaöğretim Alan Öğretmenlikleri" programı sayesinde pedagojik formasyon eğitimi alabiliyordu. Ancak yeni kararla beraber üniversitelerin, bütün fakülteleri ve bölümleri kapsayan öğrencilerine ve de mezunlarına sertifika verilerek öğretmenlik hakkı tanınmaya başlandı.

Üniversitelerde verilmeye başlanan, "Pedagojik Formasyon Sertifika Programı" adı ile verilen eğitimler kapsamında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen yönetmelikte adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Eğitim aşamasında, not ortalaması, başarı durumu gibi konular sertifika almanıza etki edecektir.

Hangi üniversiteler formasyon eğitimi verir?
YÖK onayı olan formasyon eğitimi veren üniversiteler gerekli şartlar incelendikten sonra belirlenmektedir.  Bu sebepten dolayı formasyon veren üniversitelerin listesinde her yıl güncellemeler olabilmektedir.

2015-2016 dönemi için "Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı" açılmasına izin verilen üniversiteler ve kontenjanları 12.11.2015 tarihinde YÖK'ün resmi internet sitesinde açıklanmıştır. Detaylı bilgilendirmelere kurumun kendi internet adresin olan www.yok.gov.tr sayfasından da ulaşabilirsiniz.

2015-2016 dönemi için "Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı" verecek üniversite ve kontenjan bilgileri ise şöyle:

 

 

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim