Öğretmen Diyarı

PDR Mezunları İsyanlarda !

Sevgili öğretmenlerim;

Ben PDR mezunu bir rehber öğretmen adayıyım. Milli eğitim bakanlığı, önceki yıllarda gerek bakanlık bünyesinde kadrolu olarak gerekse özel öğretim okullarında aynı unvan ile üniversitelerden mezun olan psikolojik danışmanların ihtiyacı karşılamadığı gerekçe gösterilerek PDR alanı dışındaki bölümlerden alan dışı atamalarla rehber öğretmen istihdamı yapmıştır. Bu yıl kpssye giren 6000 civarı PDR mezunundan sadece 1427si kadro imkanı bulabilmiştir. 4573 civarı ise özel sektöre yönelmek istemiştir. Fakat özel sektörler ise hizmet içi eğitim kurslarına gidip "rehberlik" sertifikası alan sosyoloji,felsefe gibi bölümlerden mezun olanları ucuz işçi görüp aldığından bu işin uzmanları olan gerçek PDRciler açıkta kalmıştır.

Rehberlik sadece eğitimle alakalı değildir ki zaten sınıf rehber öğretmenleri de eğitimle alakalı rehberliğin çoğunu yapabiliyorlar. Rehber öğretmenler; istismar, aile içi şiddet, madde bağımlılığı, intihar, yas süreci gibi bir çok sorunla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu eğitimi görmemiş insanlar bu sorunlarla karşılaştığında ne kadar faydalı olabilir? Bu sorunların çözülmesi profesyonel bir iştir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın her türlü sorununu yeteri kadar bilgisi olmayan kişilere mi bırakmak istersiniz? Bizim alanımız basit bi alan değildir. Bu işin tekniğini, ilkelerini, her türlü prosedürünü 4 yılda öğrendik.

Bizim aldığımız eğitimle sadece kursa gidip "sertifika" alanın eğitimi bir olabilir mi? O zaman biz neden 4 yıl dirsek çürüttük sorarım. Hatta ne 4 yılı, biz dirsek çürütmeye lisede başladık, üniversite sınavına hazırlanırken. Bu işin uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu, ayrıcalıklı olduğunu aslında üniversitelerdeki PDRnin puanlarina bakarak bile anlayabiliriz. Çoğumuz hukuku elinin tersiyle itip PDR okumuştur. Bizler bu işe gönül verdik bırakın da işimizi yapabilelim.

 

2015 eylül atamalarında büyük haksızlığa uğradığımız yetmiyormuş gibi şimdi bir de Eğitim Bir Sen'in açıklaması çıktı. "Öğretmenlik meslek bilgisi dersleri alanında görev yapan öğretmenlerden istekli olanların hizmet içi eğitim kurslarına alınarak Rehberlik alanına geçişlerine imkan tanınmalıdır" açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Bir alanın mağduriyeti başka bir alan mağdur edilerek giderilmez. Bir eğitim sendikasına hiç yakışmayan bir açıklamadır.

Bizim eğitimini aldığımız şeyleri belki az çok biliyor olabilirler ama sırf az da olsa bilgisi var diye birini rehber öğretmen yapmak doğru mudur? Mesela; bize de psikiyatri ilaçları öğretildi, o zaman bizi de doktor olarak atasınlar. Bakın ne kadar saçma değil mi? Nasıl doktorluğu sadece tıp mezunları yapabiliyorsa, rehber öğretmenliği de sadece PDR mezunları yapabilir. Kendinizi çakma doktorlara emanet etmek istemezsiniz değil mi? Kendinizi ve çocuğunuzu "çakma rehber öğretmenlere" de emanet etmeyin. Ruh sağlığınızla oynatmayın, müsaade etmeyin.

Demem o ki, bir eğitim sendikası hiç hoş olmayan bir harekette bulunmaktadır. Şubatta 30bin atama olacağını duyan PDRye gözünü dikmiş durumdadır. Buna müsaade etmeyelim. Herkes kendi işini yapsın. Kimse kimsenin alanına müdahale etmesin. Hepimiz destek olalım ve Eğitim Bir Sen'e tepki gösterelim. Lütfen empati kuralım. Hak yedirmeyelim. Unutmayın, her şey psikolojisi düzgün bireyler yetiştirmek için!

Anahtar Kelimeler:
pdr mezunları isyanlarda

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol