Öğretmen Diyarı

Pazartesi okul sütü dağıtımı başlıyor

2013-2014 eğitim öğretim yılının 16 Eylül'de başlayan ilk yarısı 24 Ocak cuma günü sona erdi. Öğrenciler ve öğretmenler, yaklaşık 15 günlük tatilin ardından 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren eğitim öğretim yılının ikinci yarısına başlayacak.
     
Okulların açılmasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile sağlık bakanlığı organizasyonunda 3 yıldır yürütülen Okul Sütü Programı kapsamında ülke genelinde resmi, özel anaokulu, uygulama ve anasınıfı ile ilkokul öğrencilerine okul sütü dağıtımı da yeniden başlatılacak.
     
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Keçiören Kocatepe İlkokulunda okul sütü dağıtımında bulunacak. okulların kapanacağı 13 Haziran'a Cuma gününe kadar süt dağıtımı devam edecek.
     
Program kapsamında yaklaşık 6,5 milyon öğrenciye her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 mililitre pastörize süt verilecek.  Çalışma Okul Sütü Modülü' ile anlık takip edilecek. Böylece öğrencilerde oluşabilecek alerjik reaksiyonlar, dağıtılan süt miktarı, kaç velinin çocuğunun süt içmesi için izin verip vermediği gibi konular izlenecek ve gerekli tedbirler alınacak.
     
Dağıtım öncesi "Süt alerjisi veya laktoz intoleransı varlığı tespitine yönelik" velilerin doldurmasını istedikleri izin formu istendi. Velisi süt içmesine izin vermeyen öğrencilere süt verilmeyecek.
     
Rahatsızlanan öğrenci olursa, okul yönetiminin, çocuğun en kısa süre içerisinde en yakın sağlık kuruluşuna gönderilmesini sağlayacak ve aile bilgilendirilecek. İl Okul Sütü Komisyonu'na durum hakkında bilgi verilecek. Analiz sonuçlanıncaya kadar o üretim partisinin dağıtımı durdurulacak. Diğerleri devam edecek.
     
Süt tüketimi günlük olarak modüle işlenecek
     
Okul Sütü Modülü, yüklenici firma tarafından okullara yapılan süt teslimatlarını ve günlük tüketimleri, sisteme işlenmesini, stokları ile öğrenciler tarafından tüketilen miktarı günü gününe takip edebilmesini sağlayacak.
     
Okullar her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapmış oldukları süt tüketimini günü gününe sisteme işleyecek. İlçe milli eğitim müdürlükleri ise bu girişlerin düzenli bir şekilde yapılıp yapılmadığını sistem üzerinden aldıkları raporlarla takip edecek. İl milli eğitim müdürlükleri ise  ilçe ve okul müdürlüklerine koordinasyon hizmeti sağlayacak. Sisteminin genel takibini yapacak. Herhangi bir öğrencide oluşabilecek şikayette o parti numaralı sütlerin dağıtımlarını durdurabilecek.
     
Bu yıl velilerden gelen talep doğrultusunda bağımsız anaokullarında da okul sütü dağıtımı yapılacak. Özel öğretim kurumları, programa eşdeğer ürünlerin tüketilmesini sağlamaları halinde, velinin isteği esas alınacak. 

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol