Öğretmen Diyarı

Partiler eğitim ve çocuklar konusunda yetersiz

SERBAY MANSUROĞLU
serbaymansur@birgun.net

1 Kasım Genel Seçimi öncesi bir araya gelen çocuk hakları örgütlerinin temsilcileri “Çocukların vekili ol’’ kampanyası başlattı. Uluslararası Çocuk Merkezi, Gündem Çocuk Derneği ve Çocuklara Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı gibi örgütlerin destekleyicisi olduğu kampanya kapsamında çocukların şiddete uğramasına karşı ve çocukların nitelikli eğitim alması için vekillerin hazırlanan metne imza atması ve çocuklar için harekete geçmeleri istendi.


“Çocuk Hakları Bakışıyla Seçim Bildirgelerinde Çocuğa Karşı Şiddet ve Eğitim” başlıklı 5 sayfalık metindeki tespitler şöyle:

TAM GÜN EĞİTİM
Türkiye’de eğitim kalitesinin istenen düzeyde olmamasının çok sayıdaki nedenlerinden biri, özellikle “4+4+4” ile artan ikili öğretimdir. İkili öğretimin yerine tam gün eğitimin yaygınlaştırılacağı AKP, CHP ve HDP’nin seçim bildirgelerinde yer bulmaktadır.

ÖĞRETMEN NİTELİĞİ
Öğretmen niteliği eğitimin kalitesinin temel belirleyicilerindendir. Buna karşın sadece AKP ve CHP’nin seçim bildirgelerinde öğretmen niteliğinin önemine vurgu vardır.

OKULÖNCESİ EĞİTİM
Nitelikli okulöncesi eğitimin yaygınlaştırılması, toplumsal eşitsizliklerin giderilmesi için en temel politika araçlarından biridir. Nitekim CHP ve MHP okulöncesi eğitimin zorunlu temel eğitim kapsamına alınacağını vaat etmektedir. CHP ayrıca okulöncesi eğitimin ücretsiz olacağını belirtmektedir.

YERELE YETKİ
Merkezden yerele yetki devrini AKP, CHP ve HDP, farklılaşan ölçülerde vurgulamaktadır. Örneğin HDP’nin bildirgesinde eğitimin yerelden yönetiminin destekleneceği, CHP’nin bildirgesinde, eğitim politikalarının öğrenciler, öğretmenler, okul yöneticileri, veliler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulacağı, AKP bildirgesinde de öğrencilerle ilgili sorunların çözümünde okulların öne çıkarılacağı belirtilmektedir.

KAMUSAL EĞİTİM
Kaynakların nasıl seferber edileceğine ilişkin ayrıntıyı sadece CHP’nin bildirgesi içeriyor: CHP, kamu eğitim harcamalarını GSYH içindeki payını, OECD ve UNESCO’nun ilgili normlarını esas alarak artıracağı sözünü verdi.


Sonuç olarak AKP, CHP, MHP ve HDP’nin seçim bildirgeleri, eğitim politikalarının geleceğine ilişkin yeterince kapsamlı ve somut yol haritaları sunmamaktadır.

ŞİDDETE KARŞI ALTERNATİF SUNUM YOK

Kampanya kapsamında partilerin çocuğa şiddete karşı vaatlerine ilişkin şu ifadeler kullanıldı: 4 partinin seçim bildirgelerinin, çocuğa karşı şiddetin önlenmesi konusunda somut ve kapsamlı bir söylem oluşturmaktan uzak olduğu gözlenmektedir. Bu alandaki sorunların ortaya çıkarılması ve bu sorunla mücadelede alınacak önlemlere bakıldığında, seçim bildirgelerinin, birbirlerine alternatif sunmaktan çok, birbirlerinin eksiklerini tamamladığı gözlenmektedir.

Kaynak:birgun.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol