Öğretmen Diyarı

Özür Grubunda Köy Mahalle Ayrımı Atama Sorunu Yaratıyor

Belediye kanununda yapılan değişiklikler nedeniyle özür grubuna giren bazı öğretmenler mağdur duruma düşürüldü. İlk mağduriyet büyükşehir olan belediye sınırlarında yaşandı. Büyükşehir merkezinde görev yapan öğretmenle merkez dışındaki ilçede görev yapan öğretmen belediye kanununda büyükşehir sınırlarının taşrayı alacak şekilde genişletilmesi yüzünden özür grubu atamalarına dahil olamadı.

 

Aynı kanun yüzünden bu sefer de aynı ilçenin köyünde ve merkezinde çalışan öğretmen eşler özür grubu atamalarına dahil olup bir araya gelemedi. Örnek vermek gerekirse: Geçtiğimiz yıl çıkan yasayla birlikte büyükşehirlerin sınırları genişletildi, sınırlar genişleyince köyler-beldeler kapatılarak birden mahalle statüsü kazandı. Mahalle haline gelen köyle birden ilçe belediyesine bağlandı. Dolayısıyla ilçe merkezinde çalışan eşle ilçenin köyünde çalışan eş aynı yerde çalışıyor gibi görünmeye başladı ve özür grubu atamalarıyla aynı yerde buluşamadı. Oysa ki ilçeye bağlanan çoğu köyün doğru düzgün yolu yok. Olan yolların da ilçeye uzaklığı oldukça fazla. Bakanlık maalesef siyasi haritaya göre hareket ederek fiziki şartları yok saydı ve öğretmenleri mağdur duruma düşürdü. 

 

Bakanlığın konu hakkında yeni bir düzenleme yapacağı düşünülürken meclis süpriz bir şekilde tatile girince de düzenleme yarım kaldı. Bakanlığın bu kararından dolayı pek çok öğretmen mağdur duruma düştü. Aynı ilçenin farklı bölgelerinde çalışmalarına rağmen sanki ilçe merkezinde çalışıyormuş gibi görünen öğretmenlerin ayrı düşmesi, aile birliklerinin bozulması maalesef kimsenin umurunda değil. 

 

Bakanlığın tek bir yasayla bir günde köyden mahalleye dönüşen yerlerdeki okullarda çalışan öğretmenlere özür grubu atama hakkını reva görmesini şiddetle kınıyoruz. Umarız sorun kısa zamanda düzelir. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim