Öğretmen Diyarı

ÖZÜR GRUBUNDA BÜYÜKŞEHİR ŞOKU!

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

 

Öğretmenlerin 2014 Yaz Tatili İl İçi ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Duyurusuna göre il içi özür grubu başvurusu büyükşehirler için şöyledir:

 

“2- İl içinde:

 

İl içinde özür durumuna bağlı yer değiştirecek öğretmenler, özürlerinin bulunduğu yerleşim yerindeki eğitim kurumları arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilecektir.

 

Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.”

 

 

Bilindiği gibi 30 Mart 2014 seçimleriyle birlikte bütün büyükşehirlerin statüsü değişmiş ve merkez ilçe kavramı ortadan kalkmıştır. Hal böyle olunca büyükşehirlerin uzak ilçelerinde çalışan öğretmenler için büyük bir mağduriyet ortaya çıkmıştır.

 

Netice itibariyle bu kanunla illere sihirli değnek değmemiştir. Konya merkez ilçeleri Karatay, Meram ve Selçuklu yerlerinde dururken Kulu, Ereğli ve Çeltik merkeze yaklaşmamıştır!

 

Zaten uzun yıllar 100-150 km mesafede çalışan öğretmenler eşlerinin merkez ilçelere gelmesiyle umutlanmışlar, ancak şu an çalıştıkları ilçeler de birden bire büyükşehir(!) olunca sadece eşlerinin gittiği ilçeye tayin istemek zorunda kalmışlardır. Daha önce Büyükşehir sınırları içerisine(merkez ilçelere) tayin isteyebilen öğretmenler büyük bir mağduriyet içerisinde kalmışlardır.

 

Herkes bilir ki büyükşehirlerin merkez ilçeleri iç içedir ve sadece idari kolaylık olsun diye ayrılmışlardır.

 

Önerimiz şudur: “Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.” Maddesi:

 

Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile 30 Mart 2014 seçimleri öncesi merkez ilçe statüsünde olan ilçelerdeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.” şeklinde değiştirilsin.

 

İşte size mağduriyetin elle tutulur gözle görülür hali:

 

KONYA ile KULU arasındaki mesafe 148 KM

 

KONYA ile EREĞLİ arasındaki mesafe 153 KM

 

KONYA ile ÇELTİK arasındaki mesafe 191 KM

 

KONYA ile HADIM arasındaki mesafe 135 KM

 

KONYA ile TAŞKENT arasındaki mesafe 145 KM

 

KAYSERİ ile SARIZ arasındaki mesafe 128 KM

 

KAYSERİ ile YAHYALI arasındaki mesafe 86 KM

 

KAYSERİ ile YEŞİLHİSAR arasındaki mesafe 65 KM

 

KAYSERİ ile PINARBAŞI arasındaki mesafe 91 KM

 

ANTALYA ile GAZİPAŞA arasındaki mesafe 182 KM

 

ANTALYA ile KAŞ arasındaki mesafe 187 KM

 

ANTALYA ile AKSEKİ arasındaki mesafe 154 KM

 

ANTALYA ile ELMALI arasındaki mesafe 111 KM

 

...

 

Oğuz AVŞAROĞLU

personelmebhaber.net

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim