Öğretmen Diyarı

Özür durumunda yaşanan sorunlar

2013 Özür grubu 1. Aşama başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 07.08.2013 tarih ve 2034555 sayılı “Özür durumundan yer değiştirmeler” konulu yazıları ekinde yer alan “2013 Yaz Dönemi Öğretmenlerin Özür Durumundan İl İçi Ve İller Arası Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru”su ekinde yer alan 2013 özür grubu yer değiştirme takvimine göre bugün başlamıştır.

Öğretmenler özür grubu 1. Aşama başvuruları için T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme girerek başvuru yapabileceklerdir. Başvuruda sorun yaşayan öğretmenlerin ekran görüntüsü ile sitemize başvurmaları halinde gerekli haberleri yapılacaktır. Sorunları lütfen yorumlarda belirtiniz. Başvuruların İnternet Explorer'den yapılması daha yerinde olacaktır.Mozilla Firefox'dan başvuru yapmayınız.


Mebbis 2013 Özür grubu 1. Aşama başvuru sayfası için tıklayınızAdaylığı 30 Eylülde kaldırılacak olanlar başvuru yapamıyor


Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 07.08.2013 tarih ve 2034555 sayılı “Özür durumundan yer değiştirmeler” konulu yazıları ekinde yer alan “2013 Yaz Dönemi Öğretmenlerin Özür Durumundan İl İçi Ve İller Arası Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru”sunun 3. maddesinde; "3. Başvuru yapacak öğretmenlerde, Devlet memurluğu ve öğretmenliğin her ikisinde de adaylıklarının kaldırılmış veya 30 Eylül 2013 itibarıyla kaldırılabilecek durumda olma şartı birlikte aranacaktır." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere rağmen 30 Eylül 2013 itibarıyla adaylığı kaldırılacak olanlar başvuru yapmak için MEBBİS başvuru ekranına girdiklerinde "Adaylığı kaldırılmamış olanlar başvuru yapamaz" uyarı mesajıyla karşılaşmakta ve başvuru yapamamaktadırlar.

MEBBİS özür durumu yer değiştirme başvurusundaki bilgisayar yazılımının 30 Eylülü baz alması ile bu sorunun çözüleceği kanaatindeyiz. MEB yazılımcılarının harekete geçerek sorunu çözeceklerdir.


İl dışı yer değiştirme ile aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler il içi eş özrü başvurusu yapamıyor


Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 18.07.2013 tarih ve 1800357 sayılı “Yer değiştirmeler” konulu yazıları ekinde yer alan "Öğretmenlerin 2013 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin duyurusu nun 7. maddesinde; “7. a. Yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden, görev yerinden ayrılmadan atamasını iptal ettiren, eş durumu özrüne bağlı yer değiştirme döneminde eşinin bulunduğu il’e; aynı ilin farklı ilçelerine atananlar ise, atandıkları yerde göreve başladıktan sonra, il içi özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminde yer değiştirme başvurusunda bulunabilir.” hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere rağmen il dışı yer değiştirme ile aynı ilin farklı ilçelerine atananlar başvuru yapmak için MEBBİS başvuru ekranına girdiklerinde "İl dışı ataması olanlar başvuru yapamaz" uyarı mesajıyla karşılaşmakta ve başvuru yapamamaktadırlar.

MEBBİS özür durumu yer değiştirme başvurusundaki bilgisayar yazılımının il dışı yer değiştirme yapan öğretmenleri fark ederek başvuruyu engellemektedir. MEB yazılımcıları harekete geçerek bu sorunu çözeceklerdir.


İl içi yer değiştirme ile aynı ilin farklı ilçelerine atanan öğretmenler il içi eş özrü başvurusu yapamıyor


Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 04.07.2013 tarih ve 1637062 sayılı “İl içi yer değiştirmeler” konulu yazıları ekinde yer alan “2013 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu"nun 13. maddesinde; "13- Aynı dönemde il içinde yer değiştirme isteğinde bulunan karı koca öğretmenlerden farklı ilçelere atanan eşler, büyükşehir belediye sınırları içinde farklı ilçelere atananlar hariç olmak üzere, özür durumundan yer değiştirme döneminde tekrar başvuruda bulunabilir." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere rağmen il içi yer değiştirme ile aynı ilin farklı ilçelerine atananlar başvuru yapmak için MEBBİS başvuru ekranına girdiklerinde "İl içi ataması olanlar başvuru yapamaz" uyarı mesajıyla karşılaşmakta ve başvuru yapamamaktadırlar.

MEBBİS özür durumu yer değiştirme başvurusundaki bilgisayar yazılımının il içi yer değiştirme yapan öğretmenleri fark ederek başvuruyu engellemektedir. MEB yazılımcıları harekete geçerek bu sorunu çözeceklerdir.


Kendisi il içi yer değiştiren eşi il dışı yer değiştiren öğretmenler il dışı eş özrü başvurusu yapamıyor


Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 04.07.2013 tarih ve 1637062 sayılı “İl içi yer değiştirmeler” konulu yazıları ekinde yer alan “2013 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu"nun 9. maddesinde; "9- İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamaz. Ancak il içinde atanmalarından sonra doğacak özürleri sebebiyle öğretmenler özür durumundan yer değiştirmelere başvurabileceklerdir." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere rağmen kendisi il içi yer değiştiren eşi il dışı yer değiştiren öğretmenler özür durumları il içi yer değiştirdikten sonra ortaya çıktığından il dışı eş özrü başvurusu yapmak için MEBBİS başvuru ekranına girdiklerinde "İl içi başvurunuz olduğu için özür durumuna başvuru hakkınız yoktur" uyarı mesajıyla karşılaşmakta ve başvuru yapamamaktadırlar.

MEBBİS özür durumu yer değiştirme başvurusundaki bilgisayar yazılımının il içi yer değiştirme yapan öğretmenleri fark ederek başvuruyu engellemektedir. MEB yazılımcıları harekete geçerek bu sorunu çözeceklerdir.

MEB, bu konuda kendisine yapılan bilgi edinme başvurusuna aşagıdaki cevabı vermiştir.

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Başvuru No: 768777 Cevap Metni: Öğretmenlerin il içi tayininden sonra eşinin il dışına atanması, yeni bir özür durumu oluşturduğundan il içinde atanan öğretmen eşinin iller arası atandığı ile özür durumundan başvuru yapabilir. Konu ile ilgili il içi isteğe bağlı yer değiştirme duyurusunun 9.maddesinde gerekli açıklama yapılmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
özgür 2 yıl önce

evrakları taratırken şöyle bir sorun yaşıyorum;

taradım ve boyutlarını küçülttüm. sıra dosyayı mebbis e yüklemeye geldiğinde yüklüyor fakat 4 evrağımı da aynı evrak olarak yüklüyor. bu konuda yardımcı olunursa sevineceğim.

Avatar
ceylan 2 yıl önce

babamın % 97 özürlü sağlık kurulu raporu var.ayrıca 15 şubat 2013 de yine "başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez" ibareli sağlık kurulu raporu almıştık ancak başvuru yapamamıştım il merkezinde branşımda norm fazlası olduğu için.dün başvurumu yaptım bu rapora dayanarak ancak okul müdürü hala onay vermemiş.raporun süresi dolacak sorun çıkacak endişesi taşıyorum.bu konuda bana bilgi verebilir misiniz?

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim