Öğretmen Diyarı

Özür Durumuna Kilometre Hesabı Gelebilir

Bilindiği üzere ve öğretmenlerin yakındığı sorunlardan biri öğretmenin özrünün bulunduğu ilçede branşında açık normun bulunmaması. Bu yüzden öğretmenler açık okul oluşmadıkça o ilçeye gidemiyordu. Hatta hala gidemiyor. Bu öğretmene yapılan çok büyük bir haksızlıktır. Ramazan bey bu sorun üzerine bir çalışma yaptıklarını ve bakanlığa bir teklif ile gittiklerini söyledi, ayrıca bakanlığında tekliflerine sıcak baktığını ve çalışma yaptıklarını da ekledi.

 

Özür durumuna bağlı atamalarda Kilometre hesabını kısaca size şöyle özetleyeyim. Öğretmen özrünün bulunduğu yerleşim yerine (ilçe veya il merkezi) alanında açık kadro bulunmadığı için tayin bile isteyemeyebiliyor. Bu sorunun bitirilmesi adına özrünün bulunduğu ilçeye belirli kilometre bakımından uzaklığına göre yakınındaki ilçelerde tercih zamanı öğretmene görünecek ve tercih etme hakkı verilecek. Yalnız uzaklık bakımından kaç kilometreye kadar olan ilçeler tercih ekranına düşeceğine daha karar verilememiş. Sorunu en aza indirecek şekilde planlanması isteğimiz.

 

Ramazan bey Eğitim Bir Sen'in yapmış olduğu planlamaya bakanlığında olumlu baktığını ve bu konu üzerine yoğunlaştıklarını söyledi. Bu özür durumuna bağlı yer değiştirmelere yetiştirilip yetiştirilemeyeceği ise şimdilik belirsiz.

 

Eğitim Bir Sen'in sistem üzerine özür durumu atamalarına bir rahatlık geleceğini düşünmekteyiz. Özellikle özrünün bulunduğu ilçede açık bulunmayan öğretmenlere veya aynı ilde olmasına rağmen özrünün bulunduğu ilçeye gidemeyecek öğretmenleri rahatlatacak bir çözüm olarak görebiliriz.


Sedat DEGER

https://twitter.com/sedatdeger09


öğretmenler.biz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim