Öğretmen Diyarı

Özür durumu olanlara il-ilçe emri verilmeli

 

En son yapılan Öğretmenlerin 2014 Yaz Dönemi İl İçi ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme işlemlerinde de tercihlerine atanmayanlara il/ilçe emri uygulanmıştır.

 

Fakat Eylül 2014 Dönemi Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme işlemlerinde iller arası yer değiştiren öğretmenlerin özellikle eş durumu özrü meydana gelmiş bu öğretmenlere o dönem ekstra bir özür durumu yer değiştirme hakkı verilmemiştir.

 

Bu durumdaki öğretmenler şu anki yani 2015 yılı Ocak Dönemi il içi ve iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde başvuruda bulunmuşlardır. Bu öğretmenlerden tercihlerine atanmayanlara hakkaniyet geregi il/ilçe emri uygulanması gerekmektedir.

 

İl/ilçe emri nedir?

 

Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerden tercihlerine yerleşemediği takdirde ilan edilen diğer eğitim kurumlarına tercih dışı kura ile atanmayı kabul etmeleri halinde bu eğitim kurumlarına da atanamadıkları takdirde, oluşabilecek ihtiyaç halinde eğitim kurumlarına atamaları yapılmak üzere özrünün bulunduğu il/ilçe emrine atanma hakkına il/ilçe emri denilmektedir.

 

Bu durum 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin "Atamalar" başlıklı 37. maddesi 6. fıkrasında ise; "(6) Öğretmenlerin atamaları Bakanlıkça il/ilçe emrine veya doğrudan eğitim kurumuna yapılır. Bakanlıkça il/ilçe emrine atama yapılması halinde, öğretmenlerin atandıkları ildeki görev yerleri, hizmet puanları ve yeterlikleri dikkate alınarak il milli eğitim müdürünün teklifine göre valilerce belirlenir." şeklinde yer almaktadır.

 

Ahmet KANDEMİR

 

\"Memurlar.Net

 

www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim