Öğretmen Diyarı

Özelde de öğrenci okutulacak

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında personel yetiştirmek için yükseköğretim kurumlarında okutulacak öğrencilerde aranan şartlarda yeni düzenlemeler yapıldı. Aday öğrencilerin devlet üniversitelerinin dört yıllık fakülteleri için 3'üncü veya 4'üncü sınıfında, beş yıllık fakülteleri için 4'üncü veya 5'inci, altı yıllık fakülteleri için 5'inci veya 6'ncı sınıfında okuyor olması gerekiyor.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü Adına Yükseköğretim Kurumlarında Okutulacak Öğrencilere Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı.

 

Yönetmelik, Polis Akademisi Başkanlığı'na bağlı olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında nitelikli personel yetiştirmek için fakülte veya yüksekokullarda okutulacak öğrencilerle ilgili usul ve esasları düzenliyor.

 

Yönetmeliğe göre, okutulacak öğrencilerin kaynağını, devlet üniversitelerinin belirlenen bölümlerinde okutulan dört yıllık fakülteler için 3'üncü ve 4'üncü sınıf, beş yıllık fakülteler için 4'üncü ve 5'inci sınıf, altı yıllık fakülteler için 5'inci ve 6'ncı sınıf öğrencileri oluşturacak.

 

Yönetmelikteki "Belirlenen bölümlerden, Ankara'daki üniversitelerin Ankara dışında bulunan fakülte veya yüksekokullarının bölümlerini veya Ankara dışında bulunan üniversitelerin Ankara'daki fakülte veya yüksekokullarının bölümlerini kazanan öğrenciler ile burslu olsa dahi özel üniversitelerdeki bir öğrenim dalını kazanan öğrencilerin başvuruları kabul edilmez" hükmü kaldırıldı.

 

Aranan şartlarda düzenleme

 

Adaylarda aranan şartlarla ilgili maddede yapılan değişiklikle, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde önceki yaşa göre işlem yapılmak kaydıyla, eğitime başlayacağı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle; üçüncü sınıfa devam edecekler için 26 yaşından, dördüncü sınıfa devam edecekler için 27 yaşından, beşinci sınıfa devam edecekler için 28 yaşından, altıncı sınıfa devam edecekler için 29 yaşından gün almamış olma şartı aranacak.

 

Adayların ilgili devlet üniversitelerinin, ekstern veya ikinci öğretim programlarında olmaması ve devlet üniversitelerinin dört yıllık fakülteleri için 3'üncü veya 4'üncü sınıfında, beş yıllık fakülteleri için 4'üncü veya 5'inci sınıfında, altı yıllık fakülteleri için 5'inci veya 6'ncı sınıfında okuyor olması, belirtilen sınıflarda okuyan öğrencilerden alttan borçlu en fazla iki dersinin bulunmaması da gerekiyor.

 

"Polis Kolejleri ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden fakülte veya yüksekokullara alınacaklarda boy ve beden kitle indeksi şartı aranmaz" hükmü ise kaldırıldı.

 

Başvurularda, Emniyet Genel Müdürlüğü adına yükseköğretim kurumlarında okutulacak öğrenci olarak kabul edileceği sınıfa kadar, öğrenim gördüğü üniversiteden almış olduğu derslerdeki başarısını gösteren onaylı not döküm belgesi istenecek.

 

Başvurularda istenen "hazırlık sınıfından sorumlu olmadığını, muaf veya geçmiş olduğunu belirten belgeye" yönelik hüküm ise kaldırıldı.

 

Öğrenciler öğrenim dallarını değiştiremeyecek ancak başkanlığın uygun görmesi halinde bölümleri aynı kalmak şartı ile Polis Akademisi birimlerinin bulunduğu il sınırları içerisinde bulunan devlet üniversiteleri arasında yatay geçiş yapabilecekler.

 

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim