Öğretmen Diyarı

Özel okulların kayıt takvimi açıklandı
 Hürriyet Eğitim
TEOG ortak sınavları sonucunda oluşan Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alacak özel okullar, 27 Haziran Pazartesi gününden itibaren ön kayıt almaya başlayacak. Okulların taban puanları 17 Haziran’dan itibaren ilan edilecek. Okullara yaptırılacak kesin kayıtlar ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı takvime göre 1 Temmuz’dan itibaren e-okul sisteminde görülecek.

Özel okullar kayıt takvimini açıkladı. Türkiye Özel Okullar Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yayınlanan ‘Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu 2016’ kayıt takviminde de yer aldığı gibi Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yapılan sınavların tamamını veya bir kısmını ya da Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) kullanan özel okulların kayıt işlemleri 30 Haziran-14 Temmuz arasında yapılacak. Özel okullar 27 Haziran’dan itibaren ön kayıtları almaya başlayacak. Kesin kayıtlar ise 1 Temmuz’dan itibaren e-okul sisteminde görülecek. Derneğin açıklamasında, bu süreçte okulların belirlenen takvime göre kayıtlarını gerçekleştirme yönünde görüş bildirdiklerinin altı çizilerek şu ifadelere yer verildi:

“İki konuya önemle dikkat edilmesi gerekiyor;

1 - Her okul, Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylı yönetmeliğine göre kayıt yapmak zorunda olup, kayıtlarında bu çerçeve içinde kalmak şartıyla serbesttir. Takvim öğrenci ve velilerin sorun yaşamaması açısından kolaylaştırıcı olmak adına hazırlandı. Bu nedenle hangi tarihte olursa olsun en kesin bilgi ve duyuru okulların resmi internet sitelerinde yayınlanan bilgi ve duyurulardır.

2 - TEOG kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçları ve YEP sonuçları kullanılarak yapılan her hesaplama ve işlem Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilan ettiği sonuçlar esas alınarak yapılabilir. Yargı kararları ve Bakanlık kararları ile puanlar değiştiği takdirde esas olan Bakanlıkça son ilan edilen puanlardır.
Özel okulların kayıt takvimi açıklandı

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim