Öğretmen Diyarı

Özel okulların fahiş ücretlerinden şikayetçiyiz!Özel okullardaki fiyat politikalarından şikayetçi olan veliler ödenecek bedellere düzenleme yapılmasını istedi. Okulların ticarethaneye döndürülmesine tepki gösteren aileler, fiyat politikalarının da değişken olduğunu, kayıt başvurusu yapan kişilere göre ücretlerin değiştiğini ifade ettiler. 

“Ücretleri İade Etmiyorlar!”

Kayıt işlemlerinden önce başvuru yapan ve ön kayıt ücreti olarak bir miktar ücret ödeyen veliler, taşınma ve benzeri çeşitli nedenlerden dolayı kayıt yaptırmaktan vazgeçmek istediklerinde, ödedikleri ön kayıt paralarının iade edilmediğini iddia etti. 

“Hem fahiş ücretler alınıyor hem de değişken fiyat politikası uygulanıyor hem de vazgeçerseniz iade yapılmıyor” diyerek tepki gösteren ailelerin şikayetleri şöyle:


“Kolej Kayıt İptali Yapmıyor Taşındım Mağdur Oldum”
“Haziran 2014 döneminde 1. sınıf erken kayıt döneminden faydalanarak oğlumu kayıt ettirdim.
Kayıt sırasında kesinlikle bana herhangi bir kesintinin yapılmayacağı gerek okul müdürü gerek muhasebe çalışanları tarafından defalarca söylenmesine karşı taşınmamdan kaynaklı kayıt iptalimin yapılmasını istedim.

Geri ödemenin yapılması için bir dilekçe yazdım gerek dilekçenin yazımı sırasında gerekse geçen bir haftalık süreçte bana defalarca kesinti olmaksızın paranın iadesi yapılacağı söylendi. Aradan bir hafta geçmesinin ardından okulun kampüsünden arandım ve ödemenin yapılamayacağı yatırmış olduğum 1.000 TL lik ücretin ödenmeyeceği söylendi. Etik olmayan bir kurum”

“Kayıt Ticareti!”

“Üstüm zekalılar sınıfına oğlumu kayıt ettirmek için anlaştık. Bana sıkı pazarlık sonucu bir fiyat önerildi. Bekleyelim dedik karşılıklı. Halkla ilişki kuran hanım kontenjan dolmadan haber verecekti güya. ‘Tamam kayıt yapabiliriz’ dediğimde "kontenjan doldu" dedi. Bir arkadaşıma arattım okulu sordu; kontenjan var mı, ücret ne kadar diye… Cevap ne biliyor musunuz?
‘Evet kontenjanımız var’. Ücret ise bana söylenenden %30 daha fazla. Belli ki kontenjan dolmak üzere iken koltuğu daha pahalı satmaya çalışıyorlar. İyi ki başlamadan bitmiş maceramız. Sınıf dolmazsa kaygısıyla verdiği fiyattan dönemeyeceği için tek yapabileceği buydu.”

“Ön Kayıt Ücretini Geri Vermiyor.”
“Üniversitenin düzenlediği yetenek sınavına girdim kazandığım yüzde 75 bursu elde tutmam için benden 2 bin lira alındı bana okulu baya güzel pazarladılar. Gerçek kayıt tarihini haber vereceklerini söylediler. Toplam istenen para 36 bin lira beni aradılar ve bir gün sonra kayıt yapmam gerektiğini söylediler. Tabii ki o parayı bir günde toplayamam. Beni yedeklere attılar ön kayıt yaptığım halde. Daha sonra başka bir okul buldum daha ucuz ve ulaşımı kolay ancak Nişantaşı'na verdiğin ön kayıt parasını geri alamadım. Hiç bir belge imzalatmadılar dekont elimde lütfen yardımcı olun. Eğitimim için çok iyi bir para.”

“Ön Kayıt İçin Alınan Ücret İade Edilmiyor.”
“Kızımı 2014/2015 eğitim ve öğretim yılı için tarihinde özel bir okulun 1.sınıf kısmına yeni kayıt yaptırdım. Sonrasında bazı sebeplerden dolayı kaydımın iptali talebinde bulundum. Ancak ön kayıt esnasında ödediğim bin 250 lira okul yönetmeliği gereği tarafıma iade edilemeyeceği belirtilerek ücret iadesi yapılmamıştır. Bir gün bile okullarında eğitim almadan kesilen bu para için yasal yolla hakkımı savunacağımı bildiririm.”

“Fiyatları Çok Fahiş!”

“2013 - 2014 eğitim döneminde kızımı kolejin 9. sınıfa (lise 1) kayıt ettirdim. İlk yıl 15.750 lira istediler, taksit ile ödedim. 2014- 2015 öğretim dönemi kayıtları için 6 ay önceden, 2014 Mart ayında kayıt yaptırmamızı istediler üstelik fiyatları da yüzde 55 zam yapmışlar ve ücreti 24 bin liraya çıkarmışlar. Ayrıca bu ücreti Mart 2014'den itibaren ödememizi istiyorlar. Yani, 6 ay önceden. Öyle, dışarıdan göründüğü gibi çokta iyi bir eğitim vermiyorlar. Okulun sadece adı büyükmüş. Kayıt yenileme yaptırmadım. Başka bir okula geçeceğiz.”

Kaynak: www.sikayetvar.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim