Öğretmen Diyarı

Özel okullarda program tuzağı!


 

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzalı 2 Mayıs tarihli genelgede bakanlığa konuyla bazı bilgi ve duyumların ulaştığı belirtildi. 

'SORUŞTURUN' TALİMATI

Genelgede, bu programları uyguladıklarını beyan eden özel okulların müfettişlerce incelenmesi istedi. Bakanlıktan onay alınmadan farklı program uygulayan ve bu durumu reklam ve ilanlarında kullanarak mevzuata aykırı davranan okullar hakkında kanuna göre yasal işlemin yapılması gündeme geldi. Söz konusu okulların İstanbul , Ankara ’da yoğunlaştığı, Antalya, İzmir gibi illerde de oldukları öğrenildi. 
Genelgede, kanunda yer alan, “Özel öğretim kurumları, kurum açma şartlarından herhangi birini kaybetmesi veya izinsiz değişiklik yapması, mevzuatta belirtilen sayıda personel çalıştırılmaması veya mevzuata aykırı personel çalıştırılması, reklam ve ilana ilişkin gerekli şartların yerine getirilmemesi halinde, davranışın ağırlık derecesine göre 15 günden az olmamak kaydıyla üç aya kadar geçici olarak, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun genel ve özel amaçlarıyla temel ilkelerine uymayan, kurumunu mevzuata uygun kapatmayan, geçici olarak kapatma cezası alan ve aynı fiili tekrar işleyen kurumlar ise sürekli olarak kurum açma izni veren makam tarafından kapatılır” maddesi de hatırlatılarak söz konusu okulların tespiti halinde kapatılmaya kadar gidecek ceza verilebileceği de belirtildi. 

PROGRAMIN KATKISI
MEB’in onay alınması gerektiğini vurguladığı “Harvard”, “Oxford” gibi programlar, bazı özel okullarda uygulanıyor. Program kapsamında, müfredat ve ders içerikleri uluslararası standartlarla eşitleniyor. Yabancı dil eğitiminde de yeni bir model getiriliyor. Öğrencilerin dil gelişimi program kapsamında takip ediliyor ve online eğitim de veriliyor.


Özel okullarla ilgili Şikayetvar'a ulaşan şikayetler ise eğitim ve hijyen konularında çoğunlukta olduğunu gösteriyor.

"Eğitim zayıf, hijyen yeterli değil"

"Geçen yıl kızımı koleje yazdırdım. Kayıt yaptırırken bize güvence verdiler. Ama hep birinci olan 489 puan alan kız, 200 puana düştü. Tuvaletlerin önünden geçince acayip şekilde kokular vardı. Ayrıca hoş olmayan şeyler oluyordu. Ben hiç memnun değilim. Erken kayıt dediler. Parayı verdik. Sonra başka okula yazdırdık. 1000 TL' mizi geri vermediler. Gezi bakımından da sıfır."

Şikayeti görebilmek için: http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/1915732

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol