Öğretmen Diyarı

Özel okullara giriş için de sınav olmalı.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin üç gün sürecek geleneksel “Yeni Eğitim Sistemi ve Dijital Eğitimde Öğretmenin Yeri ve Önemi” konulu sempozyumu Antalya’da başladı. 730 özel okul temsilcisinin katıldığı sempozyum, Sebit Vitamin aracılığıyla internet üzerinden 10 bin kişi tarafından izleniyor. Sempozyumun açılışında konuşan Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Cem Gülan, uygulanmasının üzerinden 6 ay geçen 4+4+4 sistemine ilişkin düşüncelerini şöyle paylaştı:

60 AY OKUL İÇİN ERKEN:
İlk günden bu yana 60 ayın okula başlamak için erken olduğunu, 69 ayını tamamlayanların birinci sınıfa başlaması gerektiğini söyledik. Okul öncesi eğitim tüm çocuklar için bir yıl zorunlu olmalı. 36 ay üzerindeki her çocuk okul öncesi eğitime ulaşmalı.

MÜFREDAT HAFİFLETİLMELİ:
Tüm kademelerde müfredat hafifletilmeli, hedefler azaltılmalı, haftalık ders saatleri üst düzey eğitim performansı sergileyen ülkeler seviyesine çekilmeli, temel kazanımlara daha fazla zaman ve imkân ayrılmalı.

GÖZDE OKULLAR KORUNSUN:
Okul çeşitliğini azaltma çalışmaları sürecinde fen, sosyal ve özelliği olan Anadolu liseleri korunmalı. Ama sayıları çok sınırlı olmalı. Siyasi nedenlerle sayıları artırılmamalı. Bu gözde okullara ve özel okullara giriş sınavla gerçekleştirilmeli. Ancak bu sınavlar bugüne kadarki uygulamaların aksine sağlıklı ölçme değerlendirme araçlarıyla yapılmalı.

E-OKUL KÂBUSU BİTSİN:
Özel okulların kâbusu olan e-okul sisteminde esneklik sağlanmalı ya da özel okullara bu sistem dışına çıkma hakkı verilmeli.
habertürk.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim