Öğretmen Diyarı

Özel okullar teşvik istiyor

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, özel okullar için teşvik istedi. Özel okullarda yüzde 8'lik kapasite bulunduğunu ancak okulların yarı yarıya boş çalıştığını belirten Gülan "Çünkü yeterli derecede bu parayı ödeyebilecek ekonomik güce sahip kesim yok. Özel okulların devlet tarafından da teşvik edilmesi gerek" dedi. Gülan Türkiye'de özel okullardaki öğrenci oranının son 10 yılda yüzde 2'den yüzde 4'e yükseldiğini ancak bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 25 olduğunu kaydetti. 

BATI'DA TEŞVİK VAR 
Gülan, "Örneğin ABD'nin Florida kentindeyseniz devlet size 7 bin dolar, Hollanda'daysanız 4 bin euro, Norveç'teyseniz ise 16 bin 500 euro ödeme yapar" dedi. Gülan, eski bakanlardan Adnan Kahveci'nin okula ödenen ücretin vergiden düşülmesi ya da vergi iadesi şeklinde düzenlenmesi yönünde bir kanun tasarısı hazırladığını ancak meclis gündemine getirilemediğini hatırlattı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın özel okullara ders kitaplarını verme yönündeki kararı için teşekkür eden Gülan, özellikle Anadolu kentlerindeki özel okullarda kitap bulma sıkıntısının ortadan kalkacağını söyledi. 

'EĞİTİM MODELİ DEĞİŞİR' 
Gülan, eğitimin "yapboz tahtasına döndüğü" yönündeki eleştirilere katılmadığını vurgulayarak eğitim alanında yapılan değişiklikleri çok fazla yadırgamadıklarını en iyiyi seçmek için her zaman farklı modellerin uygulanacağını ve dönüşümlerin değerlendirileceğini kaydetti. Gülan, dershaneler konusunda ise şunları söyledi: "Sınav sistemi değişip, müfredata dayalı soru sorulduğunda, okulların kalitesi artıp, üniversitelere kendi öğrencilerini seçme hakkı verildiğinde, dershaneye ihtiyaç da azalır. Dershanelere ihtiyaç ortadan kalkmadığı sürece bu yeraltına iner. Yani parası olan özel derse gider, evine özel öğretmen getirir, parası olmayan sıkıntı çeker. Gelinen noktada ise olay siyasi boyut kazandı ve eğitim platformundan çıktı." 

ÖZEL OKULLARA TABLET
MEB özel okullara ücretsiz ders kitabı dağıtma kararının ardından şimdi de tablet dağıtılmasını gündemine aldı. MEB, önümüzdeki 3 yılda önce devlet okullarındaki ardından da özel okullardaki öğrencilere tablet bilgisayar dağıtmayı planlıyor. Özel Okullar Birliği Derneği yetkilileri 'eşitlik ilkesi' uyarınca tablet PC dağıtımını desteklerken, bakanlığın özel okul fiyatlarını düşürmesini de talep ediyor. Yöneticiler, bunun için KDV'nin kaldırılması ve özel okulların bazı indirimlerden yararlanmasını talep ediyor. 

sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim