Öğretmen Diyarı

Özel okulda müstakil bina ve bahçe şartı kalkıyor

Mevcut özel okullar ise standart alanları üzerinden akredite edilecek ve buna bağlı olarak teşvik sistemi getirilecek. Okula dönüşmek isteyen dershaneler ve mevcut özel okullarla ilgili bir takım kolaylıklar sağlandı. Bu kapsamda yönetmelikte yer alan düzenlemelerin bazıları şöyle:

 

BAHÇE ŞART OLMAYACAK

 

Dönüşüm kapsamında dershaneden özel okula dönüşecek okullarda, aranan bahçe ve müstakil bina şartı aranmayacak. Böylece dönüşüm kapsamındaki bütün dershaneler, zorunlu birimleri yanında en az 4 dersliği olmak şartıyla binalarını 2018-2019 öğretim yılının sonuna kadar özel okula dönüştürebilecek ve okul öncesi dahil tüm kademelerde eğitim verebilecek.

 

İKİLİ EĞİTİM SERBEST

 

Mevcut özel okullarda yapılmasına izin verilmeyen ikili eğitim dönüşümle açılacak özel okullarda serbest olacak ve dönüşüm okulları öğleden önce ve sonra ders verebilecek.

 

20 SAAT YÜZ YÜZE DERS

 

Dönüşüm kapsamındaki seçeneklerden birisi olan ve açık lise diye bilinen "Ortaöğretim Özel Okulları" yüz yüze 20 saat ders verecek. Kalan derslerden sınav yapılacak.

 

MEVCUT OKULLARA AKREDİTE

 

Dönüşüm sürecinin oluşturduğu fırsatların özel okulların gelişimine katkı sağlaması ve özel okulların desteklenmesi çerçevesinde de bir takım değişikliklere gidildi. Buna göre bütün özel okullar standart alanları üzerinden akredite edilecek ve akreditasyon sistemi üzerinde teşvik sisteminden faydalanabilecek.

 

DAİRE BAŞKANLIĞI KURULDU

 

Aynı zamanda dönüşüm sürecinde herhangi bir sorun yaşanmaması için süreci yönetmek üzere Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde "Dönüşüm ve Teşvik Daire Başkanlığı" kuruldu. Başkanlık, dershanecilerden gelen her türlü soru ve sorunun çözülmesi sağlayacak.

 

TUĞBA CEYHAN

\"Star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol