Öğretmen Diyarı

Özel okula gitmek isteyen 82 bin öğrenci teşvik dışı

Veliye ve okula ayrı ayrı verilen teşvikler için bazı okulların gerekçe gösterilmeden liste dışı bırakılması sonucu, teşvikten yeterli sayıda öğrenci yararlanamadı. Meydan Gazetesi’nin haberine göre, 250 bin kontenjanı olan projede 168 bin 310 öğrencinin kayıt işlemleri tamamlandı, yani 81 bin 690 öğrenci teşvik dışı kalmış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel okul teşviki, skandal ayrımcılıklarla gündeme gelmişti. Uluslararası olimpiyatlarda Türkiye’yi başarıyla temsil edip altınlarla dönen birçok okul, ayrımcılık yapılarak teşvik listesinden çıkartıldı. Bazı okullar tüm ölçüleri taşımasına rağmen listeden son anda silindi.


Orta gelir grubunun özel okuldan yararlanması amacıyla başlatılan eğitime teşvik projesi, belirli okullara uygulanan ayrımcılık sebebiyle hedefine ulaşamadı. Özellikle bazı ilçelerde bulunan tek özel okulun teşvik verilecek kurumlar listesinden son anda çıkarılması hem velileri hem de öğrencileri mağdur etti.


Siirt’te 190 öğrenci teşvik almaya hak kazandı ancak şehirdeki tek özel okul listeye dahil edilmedi. Yine İzmir, Konya, Kayseri, Gümüşhane ve Tunceli gibi illerdeki bazı okullar da teşvikten yararlanamadı. Veliler yapılan ayrımcılığa ve hukuksuzluğa tepki gösterdi, haklarını arayacaklarını dile getirdi.

 

Kaynak: Meydan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim