Öğretmen Diyarı

Özel okula 13:45 Nöbeti

Özel okullara kesin kayıt süreci de başladı. İlk etapta pazartesi ve salı günü yapılan ön kayıtların ardından, dün başlayan kesin kayıtlar, bugün saat 14'e kadar devam edecek ve saat 14'ten itibaren de asil listede ismi olmasına rağmen kayıt yapmayanların yerine yedek listeden alımlar yapılacak. Cuma ise 10 Temmuz'a kadar sürecek serbest kayıt dönemine girecek.


Yedek kayıt çilesi


Dün ve bugün asıl listedeki kayıtlar yapılırken yedek liste kayıtları için de bugün saat 13:45 itibariyle muazzam bir yarış başlayacak. Yedek listede bulunan veliler, 13:45'te okulların önünde beklemeye başlayacak. Saatler 14'ü gösterdiğinde ise kapılar kapanacak ve boş olan kontenjan sayısı açıklanacak. Ardından da yedek listenin birinci sırasından başlayarak isimler okunacak. Kontenjan dolana kadar isim okunmaya devam edecek. Kapıların kapanmasından sonra gelenler ise hakkını kaybedek.


Kapıda nöbet tutacağız


Kayıt döneminde dakikalar bile önem taşırken veliler de farklı stratejiler geliştirdi. Bir veli stratejiyi şöyle anlattı,


"Kızımın yerleştirme puanı 395. Birinci tercihimiz olan Üsküdar Amerikan Lisesi'nde yedekte. İkinci terhimiz Alman Lisesi. Orada da yedekte. Saint Joseph Fransız Lisesi'de ise asil listeye girdi. Biz hakkımızı kaybetmeek çin Saint Joseph'e kayıt yaptırdık. Ancak yarın saat 13:45'te eşim Üsküdar Amerikan'da ben de Alman Lisesi'nde bekleyeceğim. Boş kontenjanlar açıklandığında ismimiz okunursa oraya kaydımızı yapacağız. Joseph'e ödediğimiz paranın yüzde 60'ını alacağız. Bu da 4 bin lira ediyor."


'Farklı puanlar çok kötü oldu'


Yağmur- Nazlı Demirkaya


"Kardeşimin sınav sonucu 494.7. Ön kayıtta Robert Koleji, Avusturya Lisesi ve Üsküdar Amerikan gibi okullara da başvuru yaptık. Alman Lisesi istiyordu kardeşim ancak oraya puanı yetmedi. Araştırınca da Saint Joseph'i uygun bulduk. Bütün okulların farklı puandan alması çok kötü oldu."


'Derdimiz iyi bir okulda okuması'


Neval Topuzoğlu


"Saint Michel'in 900 üzerinden hesaplanan puan türünde kızım 810 puanla yedekte. Yarın (bugün) bu okula girip girmeyeceği belli olacak. Başka okullara da başvurduk. Hepimizin tek derdi iyi bir okulda okuması ve analitik düşünceye sahip olması. Parayla okutalım diye de çok hevesli değiliz. Kendi ihtiyaçlarımızdan kısıp veriyoruz."


'İnsan haklarına aykırı'


Deniz Gülene - Öğrenci


"Üsküdar Amerikan'a kayıda geldik. Alman Lisesi ve Saint Joseph'te de listede olmama rağmen kayıt için ailemle burayı seçtik. Puanım 498. TEOG ile de çok fazla sıkıntı yaşadık. Tüm bunlar insan haklarına aykırı şeyler. Bir özel okula kayıt yaptırdıktan sonra devlet okuluna geçmemek bence çok yanlış bir şey."


'Hiçbiri hak ettiği yerde değil'


Özlem Özel - kızı Gülser Özel


"Saint Joseph'e ön kayıt yaptık ve şimdi de kesin kayıt için geldik. Ön kayıt yaptırdığımız bir başka okul daha var. Kızımın puanı 497. Biz aslında sadece Saint Joseph'i düşünüyorduk ve asil listede adımız çıkınca kayıt yapmaya geldik. TEOG'a gelince çocuklarımız çok emek verdi, ama hiçbiri hakettiği yerde değil. "


'Yedekteyiz bekliyoruz'


Ulat Erginbaş - kızı Eli Erginbaş


Kızımın Saint Michel'in puanlamasına göre 900 puan üzerinden 817 puanı var ve yedek listedeyiz. Birçok okul YEP puanına göre hesaplama yaparken burası kendi puanına göre hesaplıyor. Yarın (bugün) öğleden sonra belli olacak. İki okula daha başvurduk. Şu anda bir karışıklık söz konusu."


Kaç asil kaç yedek var?


Alman lisesi: 130 asil - 345 yedek


G. Galilei ve İtalyan ile Avusturya Lisesi : 71 asil - yedek yok


Saint Michel: 100 asil - 309 yedek


Saint Benoit: 190 asil - 485 yedek


Notre Dame de Sion Fransız lisesi: 152 asil - 486 yedek


Saint Joseph Fransız Lisesi: 198 asil - 782 yedek


Üsküdar Amerikan Lisesi: 84 asil - 472 yedek


Robert Lisesi (erkek): 111 asil - 78 yedek


Robert Lisesi (kız): 111 asil - 143 yedek


Koç Lisesi (erkek): 30 asil - 232 yedek


Koç Lisesi (kız): 30 asil - 186 yedek

Vatan
 

 

Anahtar Kelimeler:
özel okula nöbeti

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol