Öğretmen Diyarı

Özel Okul Öğrenci Teşviki Başvuru Şartları

 ÖZEL okulda okuyan öğrencilere verilecek teşvikte Hürriyet'in Milli Eğitim Bakanlığı'na sorduğu sorular ve yanıtları şöyle:

1-Devlet okulundan özel okula geçen öğrenci yararlanabilecek mi?

Öğrenci destek verilen özel okula nakil halinde teşvik almaya devam edecek. Halen özel okulda okuyanlar da deste için başvuru yapabilecek.

2-Yardım bir defalık mı verilecek?

Destek eğitim süresince devam edecek. 1-4, 5-8, 9-12 gibi. Ancak sınıf tekrarlayan öğrenciler hakkını kaybedecek. Destek ana okulundan itibaren 12'nci sınıflar dahil tüm sınıf seviyelerinde verilebilecek.

3-Lise kontenjanı nasıl olacak?

Tebliğde temel lise ve diğer ortaöğretim kurumlarına toplam 75 bin kontenjan tanındı. Temel liseye kayıt yaptıran her öğrenci değil, hak kazananlar destekten yararlanabilecek.

4-Başvuru şartları nelerdir?

Okul öncesi eğitim için 16 Mart 2009-15 Eylül 2010 tarihleri arasında doğmuş olmak; ilkokul 1'inci sınıflarda 15 Eylül itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak, yine 15 Eylül itibariyle ortaokul ve imam-hatip ortaokulu 5'inci sınıflarına kayıt şartlarına sahip olmak; 9'uncu ve hazırlık sınıflarına kayıt olacaklar için ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olmak; 18 yaşını bitirmemiş olmak, resmi ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak gerekecek.

5-Başvuru ne zaman başlayacak?

Başvurular 8 Ağustos'ta başladı, 18 Ağustos'a kadar sürecek. Özel okullar da başvurularını MEBBİS üzerinden yapacak. Destek verilecek öğrenciler ve özel okullar 28 Ağustos'ta ilan edilecek.

6-Başvuru nasıl yapılacak?

Veliler, eğitim ve öğretim desteği için e-Okul üzerinden kayıtlı bulunduğu resmi okul müdürlüklerine başvurabilecek. Azınlık okullarında veliler destek için azınlık okul müdürlüklerinde başvuracak.

7-Veliler ne yapacak?

Okul müdürlüklerine başvurduktan sonra E-okul'daki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği menüsü üzerinden form doldurulacak.

8-Destek verilecek öğrenciler nasıl belirlenecek?

Öğrencinin durumu velinin dolduracağı tespit formu ile belirlenecek. Öğrencinin bir önceki yılda başarı durumu puanlanacak. Ailenin aylık gelir durumu da puanlandırmaya tabi olacak.

Olimpiyat başarısı teşvikte etkili olacak

TUĞBA CEYHAN/ STAR GAZETESİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) özel okullara vereceği öğrenci teşvikinde başvurular başladı. Başvurular 18 Ağustos'ta sona erecek. Bu süreç içinde başvuru yapan öğrenciler kabul edilmeleri halinde 5-9 Eylül tarihleri arasında okul tercihi yapacak. MEB öğrencileri tercihlerine göre merkezden yerleştirecek. Buna göre izlenecek yol haritası şu şekilde: Bakanlık 28 Ağustos'ta destek verilecek özel okullar ile destekten yararlanacak öğrencileri ilan edecek.

İstanbul en çok payı aldı

Öğrenciler 5-9 Eylül tarihleri arasında en fazla 15 okul tercihi yapacak. 10 Eylül'de yerleştirme sonuçları ilan edilecek. Yerleştirmeler Bakanlık tarafından yapılacak. Başvurular, öğrencinin kayıtlı bulunduğu resmi veya azınlık okul müdürlüklerinde, e-okuldaki 'Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü' üzerinden yapılacak. Başvuru için öğrencinin aile bireylerine ait 2014 yılı Haziran ayı toplam gelir durumunu gösteren belge sunulacak. Olimpiyatlar ve ulusal ve il düzeyinde yapılan yarışmalarda alınan dereceler başvuruda etkili olacak. Sınıf tekrarı yapan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybedecek. Teşvik verilecek okullar arasında Özel Rum okulları, Özel Ermeni okulları ve Özel Musevi okulları da olacak. Teşvik ödemeleri okullara yapılacak. Teşvik bedelinin yüzde 35'i Kasım, yüzde 35'i Şubat ve yüzde 30'u Haziran aylarında ödenecek. 250 bin öğrenciye verilecek olan teşviklerin illere göre okul türleri ve destek verilecek öğrenci sayıları da netleştirildi. En büyük pay 78 bin 349 öğrenci ile İstanbul'un. Bunu 26 bin 403 öğrenci ile Ankara takip etti.

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim