Öğretmen Diyarı

ÖZEL OKUL DESTEĞİ ALACAK ÖĞRENCİLER BUGÜN BELLİ OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilecek teşvik ile teşvik alacak okullar bugün açıklanacak.

Yerleştirme tarihleri

Destekten yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS üzerinden, öğrenciler ise e-Okul sistemini kullanarak başvuru yapabilecek. Öğrencilerin tercihleri 4-10 Eylül'de alınırken, yerleştirme sonuçlarının 11 Eylül'de ilan edilmesinin ardından, 14-21 Eylül'de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak. Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı 22 Eylül'de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise 22-30 Eylül'de gerçekleştirilecek.

Kaç öğrenci yararlanacak?

Özel okul destek programından, okul öncesinde eğitim gören 20 bin, ilkokul ve ortaokul düzeyinde eğitim gören 50'şer bin, temel lise ve diğer lise düzeyindeki okullarda eğitim gören 110 bin olmak üzere 230 bin öğrenci faydalanacak.

Millli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni eğitim öğretim yılında, önceki yıllardakiler de dahil olmak üzere 350 bin öğrenciye destek verilmesi planlanıyor.

Destek miktarı

Özel okullarda, 2015-2016 eğitim öğretim yılında teşvikten yararlanacak her bir öğrenci için eğitim kurumlarına okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselere ise 3 bin 220 lira verilecek.

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrenciler, öğrenim süresi bitene kadar bu destekten yararlanacak. Ancak bu öğrencilerden uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendirenler hariç olmak üzere, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybedecek.

 

Kaynak: memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim