Öğretmen Diyarı

Özel öğretim kurs müfredatı MEB onayından geçecek
 SELMA KASAP / MERVE YILDIZALP

Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Danıştayın, dönüşüm sürecine dahil olmayan dershanelere ilişkin ruhsat iptal ve kapatma sürecini tanımlayan genelgenin ve özel öğretim kurslarına ilişkin yönetmeliğin iptaline ilişkin açılan davayı esas itibarıyla reddettiğini, böylece dershanelerle ilgili hukuki sürecin nihayete erdiğini vurguladı.

Danıştayın, aynı davada, "en fazla 3 bilim grubunda özel öğretim kursu açılabileceğine" ilişkin hükümde değişiklik yapılması ve bilim grubu sayısının artırılması gerektiği yönünde bir karar verdiğini anımsatan Tekin, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle özel öğretim kurslarının açabileceği bilim grubu sayısını 5 olarak belirleyen düzenlemeye gittiklerini dile getirdi.

- Özel öğretim kurslarının izinlerini MEB verecek

Dershane yapılarında, eğitimin nasıl verileceğine dair MEB'den hiçbir izin, müfredat onayı alınmadığına ve vatandaşın ödediği ücret karşılığında alacağı hizmetin standartlarının belirlenmediğine işaret eden Tekin, şunları kaydetti:

"Artık bütün özel öğretim kursları, bilim grubu tanımı yapacaklar ve bilim grubunda verecekleri müfredat ve kazanımlarına ilişkin programları MEB tarafından onaylanacak. Onaylanan bu müfredat MEB'in kazanımlarıyla uyumlu mu değil mi, bunun analizini yapacağız. Bu karşılaştırmadan sonra özel öğretim kurslarının izinleri verilecek. İzin verilen kurslarda, maarif müfettişlerimiz denetime gittiğinde iki müfredat arasında karşılaştırma yapacaklar. Çocuklarımızın sağlıksız, verimsiz, okulla uyumsuz, ne olduğu belli olmayan dersler almasının yerine MEB bünyesindeki derslerin takviye edildiği yerler olarak özel öğretim kurslarında fiziksel ve içerik standartları belirlenmiş bir eğitim süreci olacak."

Müsteşar Tekin, özel öğretim kurslarının tümüyle MEB'in denetiminde kurumlar olacağına dikkati çekerek "Öğrencilerimizin imzaladıkları protokoller, haftalık ders saatleri, bu ders saatleri içinde hangi gün, hangi saatte, hangi konu başlığı, hangi üniteyle ilgili eğitim alacaklarına dair her şeyin tanımlandığı bir süreç bu." değerlendirmesini yaptı. ?

Anadolu Ajansı


memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim