Öğretmen Diyarı

Özel Kazığa Geçit Yok

 Veliler dikkat! Özel okullar bir sonraki eğitim dönemi için kayıtlara başladı. Enflasyona bağlı olan okul ücretlerine maksimum yüzde 11.47 zam olabilecek...
 Özel okulların keyfi uygulamalarına, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sınırlama getirdi. Kimi okulların yüzde 30'a varan fiyat artışlarını tarihe karıştıran uygulama, 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde başladı.

Özel okulların 2016- 2017 dönemi için yeni ücretlerini açıklama zamanı da geldi. TAKVİM, veliler için, özel okulların yapabilecekleri maksimum zammı hesapladı. Ocak ve Mayıs ayları arasında 2016-2017 ücretlerini açıklamak zorunda olan özel okullar, şu andaki enflasyona göre fiyatlarını en fazla yüzde 11.47 artırabilecek. Özel okullar yıllık ücretlerine bu oranın üzerinde zam yapamayacak.  

HESAP ORTADA  MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre; artık özel okullar ara sınıflar için, enflasyonun üzerine (12 aylık enflasyona) en fazla 5 puan ekleyerek zam yapabiliyor.

Bu da (Y.İ, ÜFE+TÜFE)/2 + 5 formülüne göre hesaplanıyor. TÜİK'in açıkladığı Aralık enflasyonu verilere göre, yüzde 11.47'yi ((7.67+5.28)/2 + 5) geçen oranda bir zam yapılamıyor.  BAKANLIK TAKİPTE  Okullar, ücret artışlarını, 12 aylık enflasyona göre açıklamak zorunda. Bu durumda bir özel okulun yapacağı yıllık zam, açıkladığı aydan önceki 12 aylık enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Şubat'ta yıllık fiyatını açıklayacak özel okulun maksimum zammı da Ocak'ta çıkacak enflasyona göre artacak ya da azalacak. Özel okullar zamlarını belirleyip, MEB'in Bilişim Sistemleri (MEBBİS) programına girecek. Sistem ile Bakanlık, bu zamları izliyor ve fahiş zamlara geçit vermiyor.

ÖZLEM KAMER TERCANLI

Kaynak: www.takvim.com.tr

 

 

Anahtar Kelimeler:
özel kazığa geçit yok

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol