Öğretmen Diyarı

Özel Eğitime Vurulan Bürokratik Darbeler

Ülkemizde özel eğitim ile ilgili işlere MEB bünyesinde bulunan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü yön vermektedir. Bu kuruma genel müdürlük yapmış kişilere baktığımızda alan mezunu hiçbir özel eğitimcinin olmadığını görmekteyiz. Sosyal bilgiler, sınıf öğretmenliği, psikoloji vb. dallardan mezun olmuş kişiler görevlendirilmiştir çoğunlukla. Tabi ki hal böyle olunca özel eğitim alanında bürokratik hatalara da imza atılmıştır. 

Geçtiğimiz yıllarda özel eğitim bölümleri senede 300 mezun veriyorlar bu sayı yeterli değil denilerek sınıf öğretmenleri alan değişikliği vasıtası ile özel eğitime geçiriliyorlardı. Şimdi özel eğitim bölümleri 2000 civarında mezun vermeye başladı ama sertifikalar hala peynir ekmek gibi dağıtılıyor. Alan mezunları boşta gezerken kadrolar sertifikalılar ile doldurulmuş olacak.

 

Genel müdürlüğün başında özel eğitimci olmasa bile özel eğitime duyarlılığı olan genel müdür bulunsa bu tip hadiselerin yaşanacağını düşünmüyorum. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanına felsefe mezunları atanacağı zaman bunun önüne nasıl geçildiğini bilenleriniz vardır. Özel eğitimde ise yapılan yanlışların önüne geçecek kimsenin olmaması alana emek vermekte olan eğitimcilere umutsuzluk aşılamaktadır.

 

Özel eğitim okullarında alanlarının böylece talan edildiğini gören alan mezunu öğretmenlerde mesleklerine karşı duydukları özveri konusunda azalmalar olmuştur. Çünkü her önüne gelen kendi alanında görev almaktadır. O ise 4 yılını bu alan için açılmış özel eğitim bölümünü okumakla harcamıştır.

 

Yeni görevlendirilen Genel Müdür Vekili Celil GÜNGÖR’ e özel eğitim konusunda daha duyarlı olması konusunda temennilerimi iletiyor başarılarının devamını diliyorum.

(Special Education)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol