Öğretmen Diyarı

Özel Eğitimde Norm Kadro Eşitsizliği

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü çatısı altında bulunan özel eğitime muhtaç çocukların yetiştirildiği bu küçük okullarda norm kadro verilmesi konusunda büyük sorunlar yaşanıyor. Özel eğitim öğretmenleri konu hakkında oldukça şikayetçi. Her gün elimize konu hakkında pek çok e-posta geliyor. Bizlere ulaşan postaları buradan sizlere ve yetkililere ulaştırmak istiyoruz. Belki bu paylaşımla birlikte özel eğitim kurumlarında yaşanan norm kadro sorunları çözüme kavuşur. 

 

Özel eğitim yönetmeliği 18. maddesine göre meslek dersi ve genel bilgi veren öğretmenler için norm kadro belirlenmesi öğretmenin bulunduğu eğitim alanının dışındadır. Yani sadece belli bir öğrenci sayısı için bu hesaplama yapılır. Ancak kurumun müdür ve müdür yardımcısı sayısı belirlenirken tüm kurum içindeki öğrenciler hesaba katılarak norm kadro belirlenir. Konuyu açmak gerekirse; kurum içinde farklı binalarda ders veren öğretmenler, bir bina içindeki öğrenci sayısı hesaplanarak belirleniyor. Mesela bu kurumlarda iki farklı bina var diyelim. Öğretmenlerin belirlenmesinde toplu bir sayı değil bir binada eğitim alan öğrenci sayısına göre norm kadro çıkartılıyor. Dolayısıyla özel eğitim kurumu normları birden yere çakılıyor. Ancak müdür ve müdür yardımcısı normu belirlenirken tüm binadaki öğrenci ve personel hesaba katılıyor. Dolayısıyla müdür ve müdür yardımcıları bu normlardan etkilenmiyor. 

 

Aynı binada aynı müdüre bağlı farklı kademelerdeki özel eğitim kurumlarının genel bilgi dersleri öğretmen normunun hesaplanmasında, bütün kademelerdeki herhangi bir alan dersinin haftalık ders yükü toplamı dikkate alınmadığı için bir alan öğretmenin yeterli olduğu kurumlara birden fazla alan öğretmeni ataması yapılmaktadır.

Örneğin; ağır ve orta düzeyde zihinsel yetersizliği olan bireyler ile otistik bireylere eğitim veren Özel Eğitim Uygulama Merkezinin I.Kademesinde 8 saat, Özel Eğitim Uygulama Merkezinin II. Kademesinde 8 saat ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinde 6 saat müzik dersi bulunan aynı müdüre bağlı özel eğitim kurumlarının her birine 1 müzik öğretmeni normu verilmektedir. Toplamda 22 saat olan müzik dersi için 1 öğretmen yeterliyken, maaş karşılıklarını dolduramayan ve eğitim bölgesi içinde de değerlendirilemeyen 3 müzik öğretmeni normu ortaya çıkmaktadır.

Genel bilgi öğretmenleri için durum böyleyken, meslek dersleri öğretmenleri normunun hesaplanmasında ise ağır ve orta derecede zihinsel yetersizliği olan bireyler ile otistik bireylere eğitim veren özel eğitim iş uygulama merkezlerinde bunun tersine bir durum söz konusudur. Söz konusu kurumlarda normu bulunan el sanatları vb meslek dersleri öğretmenlerinin normunun hesaplanmasında ilgili yönetmeliğin 19. Maddesi doğrultusunda hareket edilmekte, 40 saate 1 öğretmen normu verilmektedir. Bu merkezlerin haftalık ders çizelgesinde toplam 30 saat ders bulunmakta ve bunun 5 saati beslenme dersi olduğu için ilgili alan öğretmenlerine en fazla 25 saat ders verilebilmektedir. El sanatları dersi için haftalık ders yükü 68 saat olan bir kurumu 2 öğretmen normu verilmekte, 18 saat boşta kalmaktadır.

 

İşte bu kalan boşluk özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler için büyük bir adaletsizliği ortaya çıkarmakta. Sorun çözülmezse bir öğretim yılı boyunca öğretmenler bu kalan ders saati normundan dolayı büyük bir mağduriyet yaşayacak. Yazımızı okuyan yetkililere seslenmek istiyoruz. Henüz eğitim öğretim yılının başlamasına bir ay var. Bu bir ay içinde acele ederek gerekli düzenlemeleri lütfen hayata geçirin. Özel eğitim kurumu öğretmenlerini mağdur etmeyin.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol