Öğretmen Diyarı

Özel Eğitim Yetiştirme Kursu Sorunları Çözüm Bekliyor

Özel Eğitim Öğretmeni Yıldıray Kılıç, Özel Eğitimde Destekleme ve Yetiştirme Kursları Konusunda Yaşanan Sıkıntıları değerlendirdi. Kılıç konuya ilişkin sorunları ve çözüm önerilerini şöyle sıraladı;

Özel Eğitimde Destekleme ve Yetiştirme Kursları Konusunda Yaşanan Sıkıntılar

2015-2016 Yılında yapılmaya başlanan destekleme ve yetiştirme kurslarının özel eğitimde uygulanması ile ilgili belli sıkıntılar yaşanmaktadır. 2015 yılı aralık ayında "Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü" tarafından yayınlanan "Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu"na göre, "Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim (görme, işitme, ortopedik ve hafif düzey zihinsel engelliler) ortaokulu ve mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim (işitme ve ortopedik engelliler) meslek liselerine kayıtlı öğrenciler için açılacak kurslara katılacak öğrenci/kursiyer sayısı, aynı seviyedeki özel eğitim okul/kurumlarındaki azami sınıf mevcudu sayısının yarısından az, azami sınıf mevcudu sayısından fazla olamaz. " ibaresi yer almaktadır. 
Ortaokul bünyesinde açılan ilköğretim programının uygulandığı hafif düzey özel eğitim sınıfları bu ibarede yer almamaktadır. 
TEOG sınavına giren bu öğrenciler hem destek eğitim odalarından faydalanamamakta hem de bu öğrenciler için destekleme ve yetiştirme kursları açılamamaktadır. Birleştirilmiş sınıf uygulaması uygulanan özel eğitim sınıfları için destekleme ve yetiştirme kursu açılabilmesi mümkün olmalı ve hepsi 5.sınıf olacak ya da hepsi 6.sınıf olacak gibi aynı sınıf seviyesinde olma şartı aranmamalıdır. 
Özel gereksinimli öğrencilerin okul devamsızlıklarının fazlası ile yaşandığını düşünürsek azami öğrenci sayısının yarısının olması şartı da kaldırılmalıdır. 
İkinci bir husus da, özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde (iş okullarında) eğitim almakta olan öğrenciler için kurs açılamamasıdır. Burada eğitim alan öğrenciler de hafif düzey zihinsel yetersizlik göstermekte ve 12.sınıfın sonunda "Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı"na girmektedirler. Özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde (iş okullarında) eğitim alan öğrenciler yoğunluk olarak atölye dersleri almakta ve akademik derslere yoğunlaşamamaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda özel eğitim mesleki eğitim merkezi programlarının uygulandığı (hafif düzey) okullarda da kurs açılmasının ve sınava yönelik kurs verilebilmesinin daha doğru olacağı görüşündeyim.
Yıldıray KILIÇ
Özel Eğitim Öğretmeni

Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim