Öğretmen Diyarı

Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Unutuldu Mu?

Böyle anlarda elimde olmadan, Edgar Allan Poe’ nin mısraları dökülür dilimden…  

Senelerce senelerce evveldi  Bir deniz ülkesinde  Yaşayan bir kız vardı bileceksiniz, İsmi …          

    Ve ister istemez, şu hale dönüşüveriyor dizeler, zihnimde;   Hatırlayacaksınız, birkaç sene öncesini, Üç tarafı denizlerle çevrili bu ülkede, Yine bir konu tartışıldı, bileceksiniz, Adı, ‘Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’…  

İlham kaynağının kim olduğunu bilemedik, bu birleştirme girişiminde. Onca toplantılar, onca çalıştaylar oldu ama anlaşılan yine de taslak olmaktan öte gidemedi. Muhtemelen şiirdeki gibi, melekler bile kıskandı ve nazara geldi konu! Aslında bu açıdan düşünüldüğünde, yönetmeliğin hazır olmaması iyiye de işaret olabilir. Çünkü işin uzmanları, birbirinden tamamen farklı bu iki yönetmeliğin birleştirilmemesi gerektiğini defalarca dile getirdi. Ortada bir yönetmeliğin olmaması, bir ihtimal bu tepkilere de bağlanabilir.

  Ancak biz yine de havaların ısındığı şu günlerde, işi şansa bırakmadan naçizane gerekli hatırlatmalarda bulunmak istiyoruz. Ola ki ilgili birimlerde, konu ile ilgili hummalı bir çalışma vardır !   Malumunuz, iki ayrı disiplin alanı olan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ile Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmelikleri bir taslakla birleştirilmeye çalışıldı. Fakat konu kendisini yakından ilgilendirenler, eski yönetmeliği arar nitelikte tepkide bulununca, taslak taslak olmaktan öteye gidemedi.Muhtemelen bu iki alan bir birine benzer ve yakın olarak düşünüldü ve bir sadeleştirmeye gidildi.Halbuki, Rehber öğretmen ve Özel Eğitim öğretmenlerinin doğrudan bağlantılı olduğu ortak alan sadece, RAM’ lar da bu öğretmenlerin öğrencileri test teknikleri ile bir arada değerlendirmelerinden ibarettir.

Onun dışında bu iki branş, çalışma alanları, personel nitelikleri ve hatta hizmet alan kitlesi yönü ile de, tamamen farklı iki disiplindir.     Milli Eğitim Bakanlığı son zamanlarda ki uygulamaları ile aynı amaca hizmet eden benzer uygulamaları sadeleştirerek birleştirme yoluna gitmektedir. Örneğin, 07 Eylül 2013 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, ‘Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ ile, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği ve Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliklerinin yürürlükten kaldırılmaları isabet olmuştur.

Oysa Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ile Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliklerinin birleştirilmesi, mevzuat tekniği açısında da sorunları beraberinde getirecektir. İki yönetmeliğin bir arada düşünülmesi nedeniyle kavramlar iç içe geçecek ve bu durumda, yönetmeliğin anlaşılmasını zorlaşacak ve hatta uygulamalarda ise karmaşıklığa (görevler, tanımlar vb.) neden olacaktır.  

  Neticede, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ile Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliklerinde mevzuat birleştirilme yoluna gidilmemelidir. Öğrencilerin ya da hizmet alıcılarının üstün yararı gözetilerek bu yönetmelikler ayrı disiplinler halinde yeniden gözden geçirilmeli, rehberlik hizmetleri kriz odaklı yaklaşımdan kurtarılıp, bütün bireylerin hizmet alacakları bir şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Okul öncesi eğitimde rehberliğe ilişkin politikalar yeniden gözden geçirilmeli ( rehber öğretmenlere yeniden norm açılması) kendine güvenen, güçlü bireylerin yetişmesi sağlanmalıdır.                                                    

 

Kaynak: Memurburda.com /  Sokak Savcıs


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol