Öğretmen Diyarı

Özel Eğitim Kurumlarında Norm Kadro Adaletsizliği

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim okullarında norm kadrolarla ilgili uygulamaların yanlışlıklarla dolu olduğu görülmektedir. Bu yanlışlıklara birkaç örnek vermek istiyoruz.

 

Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 18.maddesi doğrultusunda, özel eğitim kurumları genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri normlarının hesaplanmasında, bulundukları eğitim bölgesi dışında tutulmuşken söz konusu kurumlarda özellikle müdür yardımcısı normunun hesaplanmasında aynı bina veya bahçede farklı kademelerde eğitim veren okullarının öğrenci sayıları birlikte değerlendirilmesi ve aynı müdürlüğe bağlı farklı kademelerdeki özel eğitim kurumlarında genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni normunun her kademe için ayrı ayrı hesaplanması birbirine tezat bir uygulamadır. Aynı binada aynı müdüre bağlı farklı kademelerdeki özel eğitim kurumlarının genel bilgi dersleri öğretmen normunun hesaplanmasında, bütün kademelerdeki herhangi bir alan dersinin haftalık ders yükü toplamı dikkate alınmadığı için bir alan öğretmenin yeterli olduğu kurumlara birden fazla alan öğretmeni ataması yapılmaktadır.

 

Örneğin; ağır ve orta düzeyde zihinsel yetersizliği olan bireyler ile otistik bireylere eğitim veren Özel Eğitim Uygulama Merkezinin I.Kademesinde 8 saat, Özel Eğitim Uygulama Merkezinin II. Kademesinde 8 saat ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinde 6 saat müzik dersi bulunan aynı müdüre bağlı özel eğitim kurumlarının her birine 1 müzik öğretmeni normu verilmektedir. Toplamda 22 saat olan müzik dersi için 1 öğretmen yeterliyken, maaş karşılıklarını dolduramayan ve eğitim bölgesi içinde de değerlendirilemeyen 3 müzik öğretmeni normu ortaya çıkmaktadır.

 

 Genel bilgi öğretmenleri için durum böyleyken, meslek dersleri öğretmenleri normunun hesaplanmasında ise ağır ve orta derecede zihinsel yetersizliği olan bireyler ile otistik bireylere eğitim veren özel eğitim iş uygulama merkezlerinde bunun tersine bir durum söz konusudur. Söz konusu kurumlarda normu bulunan el sanatları vb meslek dersleri öğretmenlerinin normunun hesaplanmasında ilgili yönetmeliğin 19. Maddesi doğrultusunda hareket edilmekte, 40 saate 1 öğretmen normu verilmektedir. Bu merkezlerin haftalık ders çizelgesinde toplam 30 saat ders bulunmakta ve bunun 5 saati beslenme dersi olduğu için ilgili alan öğretmenlerine en fazla 25 saat ders verilebilmektedir. El sanatları dersi için haftalık ders yükü 68 saat olan bir kurumu 2 öğretmen normu verilmekte, 18 saat boşta kalmaktadır.

 

 Yeni eğitim eğitim-öğretim yılına başlamasına çok az bir zaman kalmışken, özel eğitim kurumlarındaki yukarıda belirtilen norm adaletsizliğinin bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.

sevgiyılmaz@kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim