Öğretmen Diyarı

Özel'e kayıtta domino etkisi

ÖZEL okullarda 30 Haziran’da başlayan kayıt dönemi tüm hızıyla sürüyor. Aileler, gözde okullarda açılabilecek boş kontenjanları öğrenmek için okulların önünde nöbete devam ediyor. 5 Temmuz’daki birinci liste kayıtlarında birçok okulun kontenjanları doldu. 

İKİNCİ ÖN KAYIT İÇİN AZ KONTENJAN
Ancak bazı öğrencilerin son anda okullarını değiştirmesiyle ikinci ön kayıt dönemine az da olsa açık kontenjanlarla girildi. Robert, birinci yedek liste kayıt döneminde kontenjanların dolması nedeniyle ikinci ön kayıt açmazken, Özel Alman, Notre Dame de Sion Fransız, Saint Joseph Fransız, Saint Michel Fransız, Sainte Pulcherie Fransız ve Üsküdar Amerikan liseleri gibi birçok okul dün ön kayıt aldı. Gün boyunca tüm okullarda dalgalanmalar sürdü. Başka okullardan kaydını çeken bazı adaylar, Özel Alman Lisesi’ndeki 4 öğrencinin gitmesine neden oldu. Özel Alman Lisesi’ne 4 boş kontenjan için 154 ön kayıt yapıldı. 5 Temmuz’da kontenjanını dolduran Saint Joseph’te saat 17.00 itibariyle boş kontenjan sayısı 30’a yükselirken, 214 aday ön kayıt oldu. Sainte Pulcherie’de birer öğrenci kaydını çekti. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde 6 kontenjan açığı oluşurken, Üsküdar Amerikan ve Saint Michel kontenjanlarını tamamladı. Ancak bugün yapılacak ikinci kesin ve yedek kayıt döneminde okulların tüm açıklarını kapatması bekleniyor. 

OKULLARDA NÖBETE DEVAM
Bugün ikinci kesin kayıt döneminde okullar, asil listedeki adaylara öncelik tanıyacak. Saat 15.00’ten sonra boş kontenjan kalırsa yedek listedekilere sıra gelecek. Velilerin kayıt yaptırabilmesi için okulda olması zorunlu olduğu için yine akraba ve arkadaş desteğiyle farklı okullarda nöbet tutulmaya devam edilecek. 

SAINT BENOIT EK KONTENJAN İÇİN BAŞVURACAK
SAİNT Benoit Fransız Lisesi’nde önceki gün yaşanan kayıt kaosuyla ilgili gelişmeler belli oldu. 5 Temmuz’da kontenjanın üç katı kayıt fişi dağıtıldığı için eylem yapan 70’i aşkın veliye, kayıtlarının alınacağının açıklanmasının ardından Hürriyet’e konuşan lise müdürü Pierre Gentric, adayların farklı okullara geçişi sürdüğü için Anadolu liselerine kayıtlar başlayıp nakil süreci bittikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) ek kontenjan için başvuracaklarını anlatarak, şunları söyledi:

GEREKEN İZNİ ALACAĞIZ
“Yoğun talep oldu. O arada oturma eylemi yapan, ısrarla bekleyen velilere fazladan numara verilmiş. Bu mağduriyeti önlemek için kontenjanı 250’ye yükselttik. Ruhsatımızdaki sayıyı aşmamamız gerekiyor. Okulun genel kontenjanı 1385 civarı. Okul idaresinin kararıyla kontenjanımızı maksimum kontenjanı aşmayacak şekilde artırdık. Bir ya da iki sınıf açılması gerekirse yerimiz var. Garip bir durum yaşadık. Kimseye de zarar gelsin istemiyoruz. Gereken izin alınacak. Yeniden öğretmen alımı gerekebilir. Giden öğrenciler olabiliyor. Örneğin bu sabah (dün) 7 kişi başka okula gitti. Anadolu liselerinde kayıtlar başladıktan sonra nakil dönemi sonuna kadar başvurumuzu yapacağız. Şu anda 243 kişi kayıtlı. Kayıt olanların hakkı baki. Kendimizi düzenleyip gereken izni alacağız.”

BAKANLIĞIN ONAYI ŞART
BİR okulun ek kontenjan alabilmesi için bina kontenjanlarının uygun olması gerekiyor. Öncelikle okul, Milli Eğitim Bakanlığı’na kontenjan artışı talebinde bulunuyor. Bakanlığın talimatıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettiş, bina kontenjanlarının uygun olup olmadığını tespit ediyor. “Yeterli kontenjan vardır” onayının ardından artış yapılabiliyor. Ancak bu sadece hazırlık sınıfı için değil, üst sınıflarla birlikte hesaplanarak, bütün değerlendiriliyor. Yeni sınıf açmanın da şartları var. Örneğin, bahçeye kuracağı yeni sınıfın, yönetmelikte öngörülen bahçe alanını sınırlandırmaması gerekiyor. Bir yerin sınıf olabilmesi için gün ışığı alması, pencere alanı taban alanının yüzde 10’undan az olmaması gibi şartlar bulunuyor.

TOPLAM KONTENJANI GEÇMEZ
Nurullah Dal (Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı): Okulların genel kontenjanı belli. Bunu aşmamak kaydıyla hazırlık kontenjanını arttırılabiliyor. Bunun için bakanlığa bilgi vermesi yeterli. Saint Benoit, 170 kişi alacağını açıklamıştı. Burada yaşanan idari bir zafiyet. Kuralları düzgün uygulamadıkları için oldu. Diğer Fransız liselerinde böyle bir sorunla karşılaşmadık. Bize söylediler. “Bu artışlar uygun. Genel kontenjanı geçmiyor. MEB’e bildirin” dedik. 70 kişiyi yerleştirdiler. 


KAYIT TAKVİMİ
Üçüncü ön kayıt dönemi: 10 Temmuz 
Üçüncü kesin-yedek kayıt dönemi: 11 Temmuz 
Serbest kayıt dönemi: 12-13 Temmuz

HÜRRİYET

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim