Öğretmen Diyarı

Otizmli Öğrencilerin Hakları, Eğitim Engelleri ...

egitimajansi 'Özel Haber'

Otizm ve otizmli çocuklarımızın eğitimleri hakkında birçok sorunun yanıtını ve Tohum Otizm Vakfı’nın alandaki çalışmaları hakkında bilgileri derledik.
 
Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir? 
Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında kendini gösteren karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Bugün, otizm spektrum bozukluğuna neyin neden olduğu bilinmemekle birlikte genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular vardır. Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur; bu nedenle otizm spektrum bozukluğu her çeşit toplumda, farklı coğrafyalar da, ırkta ve ailede rastlanmaktadır. Otizm Spektrum Bozukluğunun henüz bilinen bir tedavisi yoktur. Bugün için en etkili yolun eğitim olduğu bilinmektedir.
 
Son yıllarda ülkemizde otizmde ki artışı nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Yapılan son araştırmalara göre dünyada her 88 çocuktan biri otizmli. Ülkemizdeki nüfusa projeksiyon yaptığımızda 0-18 yaş arasında 285.000 otizmli birey olduğunu varsayıyoruz.  Otizmin nedenleri halen bilinmediği için artış hakkında da net bilgi vermek doğru olmaz ancak farkındalığın artması ve çevresel faktörleri söyleyebiliriz.
 
Otizmin artışı erken tanı ve eğitim kapsamında önemli sorumlulukları beraberinde getiriyor. Otizmin bilimsel olarak ispatlanmış tek tedavi yöntemi özel eğitim ve özel eğitimin otizmli çocuklarımızın topluma kazandırmaları için faydalı olmasının en önemli faktörü mümkünse 2,5 yaşından önce tanı almaları.www.egitimajansi.com
 
Otizmli çocuklar için yapılan okul ve öğretmen sayısı yeterli mi?
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2012-2013 dönemi eğitim istatistiklerine göre:
 

 • Kaynaştırma eğitimi alan otizmli öğrenci sayısı ilk ve ortaokulda 933, orta öğretimde 136,
 • Özel eğitim ve rehabilitasyon desteği alan öğrenci sayısı 262.218’dir ve otizmli bireylere ise bu alanda ayda sadece 12 saat devlet desteği sağlanmaktadır,
 • Tüm Türkiye’de örgün eğitimde, Özel Eğitim Sınıfları’nda otizmli öğrenci sayısı ilkokul düzeyinde 1445, ortaokul düzeyinde ise 830’dur.
 • Geçtiğimiz senelerde “Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi” olarak adlandırılan özel eğitim merkezleri artık “Özel Eğitim Uygulama Merkezi” olarak adlandırıldığı ve bu merkezler farklı engel gruplarına da hizmet verdiği için otizmli çocukların sayısına yönelik sağlıklı veri alınamamaktadır. Bu durum, otizmli öğrencilere dair sayısal bilgilerin değerlendirilmesinde önemli bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır.

 
Bu rakamlardan da görüldüğü üzere otizmli çocukların okullaşma oranında ciddi yetersizlikler vardır.
Ayrıca otizmli çocuklar için var olan özel eğitim uygulama merkezlerinde, alanda uzmanlaşmış öğretmen sayısı oldukça yetersiz. Öğretmen açığı, farklı alanlardan mezun olmuş,  otizm üzerine eğitim almamış sözleşmeli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde tüm engel grupları için yaklaşık 25.000 öğretmene ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Ancak istihdam edilen öğretmen sayısı 7.000 den fazla değildir. Dolayısıyla öğrenci sayısının artmadığı düşünüldüğünde var olan koşullarda özel eğitim öğretmeni açığının kapatılması yıllar alacaktır.
 
Eğitim Her Çocuğun Anayasal Hakkıdır!

Vakıf olarak vizyonumuz Türkiye’de otizm veya diğer yaygın gelişim bozukluklarının erken tanılanması; tanı alan çocukların ve ailelerinin sağlık, eğitim, meslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanmasıdır.
 
Tohum Otizm Vakfı olarak 11 yılda toplam 65.000’in üzerinde otizmli çocuğun ve ailenin hayatında fark yarattık. Başta otizmli bireyler, aileler ve eğitmenleri kapsayan birçok kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimiz var.

Kaynaştırma okulları, öğretmen eğitimleri, akademisyenlerin tez çalışmalarının desteklenmesi, bilimsel yayınların Türkçeye kazandırılması, yeni açılacak özel eğitim okulları için öğretmen yetiştirilmesi ile daha fazla otizmli çocuğun eğitime ulaşabilmesini hedefliyoruz. Ayrıca, her ilde otizmli çocuklar, gençler için bir özel eğitim okulu açılması uzun vadeli hedeflerimiz arasında. Bu amacımıza ulaşmak için belediyeler ve özel sektör ile işbirliğimiz içerisindeyiz.

En sık karşılaşılan engeller nelerdir?
 
Türkiye’de özel gereksinimli öğrencilerin eğitimine dair mevzuat, uluslararası mevzuatla paralel olmasına rağmen uygulamada ciddi sıkıntılar vardır. Özel gereksinimi olmayan bir öğrenciye ayda 160 saat eğitim olanağı sağlayan milli eğitim sistemimiz, aynı imkânı özel gereksinimli çocuklarımıza sunamamaktadır. Otizmli öğrencilerin eğitiminin ayda sadece 12 saati devlet desteğiyle gerçekleşmektedir. Otizmin tek tedavisi erken ve yoğun eğitim olmasına rağmen sağlanan eğitim imkânlarının süre ve fiziksel koşullar açısından yetersizliği, otizm konusunda atılması gereken daha çok adım olduğunun net bir göstergesidir. Otizmli çocuklarımız için ayda 12 saat olan özel eğitim desteğinin en az ayda 80 saate çıkarılması gerekmektedir.
 
Tohum Otizm Vakfı’nın çalışmalarını özetler misiniz? 

 • Tohum Otizm Vakfı; 2006 yılında kurulan Özel Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda otizmli çocuklara PCDI modelinde eğitim sunmaktadır. Özel Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu, Türkiye’de örnek model okul olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.
 • Tohum Otizm Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Türkiye çapında 6.000 öğretmene otizm konusunda seminer ve eğitim vermiştir.
 • 1.250 sağlık personeline otizm ve tarama ölçekleri konusunda eğitim verilmiş; 46.000 çocuğa otizm riski taraması yapılmıştır.
 • 14 devlet okuluna eğitim, materyal, müfredat desteğinde bulunmuştur.
 • Bir iyi uygulama örneği olarak, Türkiye’de ilk kez otizmli gençler için iş ve yaşam müfredatı Tohum Otizm Vakfı tarafından geliştirilerek, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile kurulan Beylikdüzü Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde uygulanmaktadır.
 • Tohum Otizm Vakfı, faaliyet gösterdiği 11 yılda ulusal ve uluslararası hibe programları projeleri yürüterek, farklı alanlarda temel hedef kitlesini oluşturan otizmli bireyler ve ailelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlamıştır.
 • 57.500 adet eğitim kiti, ‘Otizm Şimdi Ne Olacak?’, ‘ Otizm’de Eğitim, Terapi ve Tedavi Yöntemleri’ kitapçıkları ücretsiz olarak dağıtılmıştır.
 • 11 yılda toplam 65.000 otizmli çocuk ve ailenin hayatında fark yaratılmıştır.
 • Bir iyi uygulama örneği olarak, Tohum Otizm Vakfı ve İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi işbirliği ile Türkiye’de ilk kez özel bir okul bünyesinde 14-21 yaş arasındaki otizmli bireyler için özel eğitim sınıfı açılmıştır.

 
Ücretsiz yayınlarımızı bize ulaşan herkese ulaştırmaya devam ediyoruz. Ayrıca yine ücretsiz olarak hizmete sunduğumuz otizmli çocuklarımızın eğitimi için hazırladığımız tablet ve bilgisayar uygulamalarımız hakkında Vakfımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Aile eğitim seminerlerimiz 2014-2015 yılında da devam ediyor. Tüm faaliyetlerimizden yararlanmak isteyen ailelerimiz ya da uzmanlarımız www.tohumotizm.org.tr adresinden detaylı bilgi alabilirler.
 
Kaynak:  www.egitimajansi.com
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol