Öğretmen Diyarı

ÖSYM resmen çöktü!

Milyonlarca gencin kaderine yön veren ÖSYM resmen çöktü!

Milyonlarca gencin kaderine yön veren ÖSYM resmen çöktü!

Dün akşam saatlerinde açıklanan KPSS Öğretmenlik Sınavı’nda tam 12 soru iptal edildi, 3’ünün de cevap anahtarı değişti, iki testin sonuçları da açılan davalar henüz karar aşamasına gelmediği için ertelendi.

Sınavlarda böylesi bir çöküş ilk kez yaşandı ve ÖSYM’nin yeniden yapılanması artık kaçınılmaz hale geldi.

ÖSYM, yanlışlarla ilgili olarak resmi bir açıklama yapmadı. Sadece üzüntülü olduklarını söylemekle yetindiler ama konunun vahameti nedeniyle önümüzdeki günlerde Türkiye’nin en tartışmalı kurumlarından biri haline gelirlerse hiç şaşırtıcı olmaz.

12 soru iptal!

ÖSYM bugüne kadar pek çok sınavda “çuvalladı” ama hiç böylesi görülmedi. Çünkü cevap anahtarı bile yanlış çıktı.

İsterseniz gelin önce resmi açıklamaya bir göz atalım:

4-5 Temmuz 2015 tarihlerinde yapılan 2015-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı (13 test, 500 soru) ile 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılan 2015 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (16 alan, 800 soru) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.  

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından;  

1.2015-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının Eğitim Bilimleri Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 52. sorunun iptal edilmesine, Muhasebe Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 5. sorunun “C” olarak girilmiş cevabının “D” olarak değiştirilmesine;  

2.2015-ÖABT Sınavında ise; Coğrafya Öğretmenliği Testindeki 7. ve 18. soruların, Almanca Öğretmenliği Testindeki 9. ve 35. soruların, Fizik Öğretmenliği Testindeki 13. sorunun, İngilizce Öğretmenliği Testindeki 6. sorunun, Kimya Öğretmenliği Testindeki 42. sorunun, Rehber Öğretmenliği Testindeki 21. ve 29. soruların, Tarih Öğretmenliği Testindeki 21. sorunun, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Testindeki 48. sorunun iptal edilmesine ve Coğrafya Öğretmenliği Testindeki 24. sorunun “D” olarak girilmiş olan cevabının “E” olarak, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Testinde “A” olarak girilmiş olan 1. sorunun cevabının “B” olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.  

3. Sınavın Coğrafya Öğretmenliği ile Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Testlerinde yer alan bazı  sorulara iptal davası açılmış olması sebebiyle bu iki alanla ilgili değerlendirme işlemi idari yargı kararı sonrasında yapılacaktır.  

Şimdi ne olacak?

ÖSYM hatalarla ilgili nasıl bir mazeret açıklayacak bilmiyoruz. Ama köklü bir değişik yapmaları ve öğretmenlerden resmen özür dilemeleri gerekiyor. 

Yine pişkinliğe verip hiçbir şey olmamış gibi davranmaları ise ileride daha büyük hezimetlerin habercisi olabilir!

Şimdi sıra MEB’de. Bakalım onlar kadro dağılımında ne kadar adil olacak?

Umarız, benzer bir kaosu öğretmenlere onlar da yaşatmaz. 

Özetin özeti: Türkiye’nin en güvenilir bu kurumu nasıl bu hale geldi? Helal olsun Ankara, bunu ancak sen başarabilirdin ve başardın! Kendinle övünebilirsin!..

Haberler

Anahtar Kelimeler:
ösym resmen çöktü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim