Öğretmen Diyarı

ÖSYM, MAHKEME KARARLARINI NEDEN UYGULAMIYOR?‏
 
 
Ankara 1. İdare Mahkemesince alınan 11/02/2015 tarihli, 2014/107 Es., 2015/232 K. sayılı karar ile sınavdaki 5 sorunun (9, 27, 37, 46 ve 55. sorular) iptaline karar verildi.
 
Bunun üzerine ÖSYM’ye yapılan başvuru üzerine “Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği”nin 21. Maddesinin 2. fıkrası “Yapılan sınavlarda hatalı sorulara tekabül eden puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılır. Ancak, soruların yüzde beşinden fazlasının hatalı olduğunun birinci fıkrada belirtilen süre içinde yapılan itirazlar üzerine veya herhangi bir şekilde tespit edilmesi halinde, sınav iptal edilir ve en kısa sürede yeni sınav yapılır.” gereği sınavın iptali ile ilgili ÖSYM, dilekçe sahibinin dilekçesine;
 
“Karar gereğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan Taşra teşkilatı Görevde yükselme Yazılı sınavı 30/10/2013 tarihli Protokolün 9 uncu maddesi (b) hükmü kapsamında mı yoksa Milli Eğitim Bakanlığınca alınacak başkaca bir karar doğrultusunda mı uygulanacağı konusunda uygulama esaslarının bildirilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığına yazılan yazının cevabı beklenilmektedir.”  şeklinde bir cevap vermiştir.
 

Davanın taraflarından biri ÖSYM'dir. İptal kararı ÖSYM'yi direkt bağlamaktadır. ÖSYM'nin hiç bir işlem tesis etmemesi ve MEB'den cevap beklendiği mazereti hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

 
2577 sayılı Yasa'nın 28. maddesi hükmü uyarınca kararın tebliğinden itibaren 30 gün içinde mahkeme kararı gereğini yerine getirmeyen idareye karşı sonraki 60 gün içinde iptal kararına göre işlem yapılmaması nedeniyle uğradığı zararın tazmini istemiyle dava açılabileceğinin de kabulü gerekmektedir.
 
Uygulanmayan yargı kararları uzay boşluğunda kaybolmuyor. "Adalet", tabela sözcüğü değildir. "Hukuk Devleti" sözü ise içi boş bir slogan değildir. 5918 şube müdürü adayının yargı kararlarını yok sayan bürokratlar hakkında şuç durusunda bulunması durumunda sorumlular ağır bedeller ödeyebilir.
 
MEB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MAĞDURLARI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim