Öğretmen Diyarı

ÖSYM, KPSS sonuçlarında da çuvalladı!

ÖSYM, 2015 KPSS sınav sonuçlarını hala açıklamadı. Sınava giren adaylar Sınav sonuçlarının bir an önce açıklanmasını istiyor,

Geçen yıl, 6 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirilen sınavın sonuçları 12 gün sonra yani 18 Temmuz 2014 tarihinde açıklamıştı.

Bu yıl, ÖABT’den önce yapılan KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavları 4-5 Temmuzda uygulandı. 2015 ÖABT ise 12 Temmuzda yapıldı.

4-5 Temmuz 2015 tarihinde yapılan sınavın sonuçları aradan 21 gün geçmesine rağmen açıklanamadı.

ÖABT’NİN COĞRAFYA TESTİ İÇİN DAVA AÇILDI!

ÖABT’de (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi), coğrafya alanında yer alan sorulardan bir kısmının hatalı olduğu iddiaları çeşitli kesimlerce dile getirilmişti. Son olarak Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’ta bu şikayetleri dile getirmiş ve soruların iptalini istemişti.

ÖABT’ye giren bir kişinin açtığı davanın dilekçesinde, sınavdaki 10 sorunun hatalı olduğu ileri sürülerek, sınavın yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

Dava dilekçesinde, bir grup öğretmen adayının, soruları ve yanıtları incelemek için komisyon kurduğu, komisyona bazı akademisyenlerin de destek verdiği belirtilerek, “soruların içeriğinde bilimsel hatalar bulunduğu, cevap şıklarında doğru seçeneğin yer almadığı veya yanlış seçeneğin doğru şık olarak gösterildiği” iddiasına yer verildi.

Bunun dışında, coğrafya sınavında yoruma açık soruların da yer aldığı iddia edilerek, bu durumun sınavda birçok adayın gereksiz vakit kaybetmesine, çelişkiye ve şüpheye düşmesine neden olduğu belirtildi.

Sınavda toplam 50 soru olduğu ve hatalı soru sayısının toplam rakamın %20 sine tekabül ettiği iddia edilerek, bu kadar fazla sayıda sorunun iptaliyle birlikte bütünsellikten kopan ve ölçme özelliği tümüyle ortadan kalkacak bir sınavın tekrar yapılmasının adaletli olacağı savunuldu.

ÖSYM, SONUÇLARI NEDEN GECİKTİRİYOR?

Bu dava,  5 Temmuz’daki sınavı KPSS A adayları yönünden etkilememektedir. Eğer KPSS ile ilgili başka bir dava açılmamışsa ÖSYM yine sonuçların erken açıklanması konusunda başarı gösterememiştir.

2015 KPSS’ye giren adaylar Twitter üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyorlar.  #KPSSartıkacıklansın hasthagıyla seslerini duyurmaya çalışan adaylar, Ağustos’ta yapılacağı belirtilen atamaların Eylül ayına kalmasından da endişeli…Çünkü, 2012 yılında ve 2014 yılında sonuçların Ağustos ayında açıklanması atamaların Eylül ayına kalmasına sebep olmuştu.

İŞTE O TWİTLERDEN BAZILARI:

– Valla bu kadar kötü bir sistem görmedim yazıklar olsun #KPSSartıkaçıklansın

– En azından bir açıklama bekliyoruz, bu kadarını bari yapın  #KPSSartıkaçıklansın

– #KPSSartıkacıklansın okuyamadiysaniz optikleri biz yardım edelim arkadaşlar bir el atalım.

– Hayatı zehir etmenin kurumsallığı bu olsa gerek #KPSSartıkaçıklansın

-Kpss sonuclari siralamalarla birlikte aciklansin #KPSSartıkacıklansın

– Insanlar uyanır uyanmaz sevdiğini düşünür biz ise kpss nin açıklanması.. #KPSSartıkacıklansın

– #KPSSartıkaçıklansın Bu hayatta 3 seyden nefret ederim
1-Kpss geç açiklanmasindan
2-47 bin deyip 37 bin atama denmesinden
3-ÖSYM den :)

 

– Kız demiş ne kadar da sonuçlari açiklamayan bir kurum #KPSSartıkaçıklansın

– Bu kadar bekledik bari sıralamalarla birlikte yayınlayin bi 25 günd onu beklemeyelim !! #KPSSartıkaçıklansın

 

Kaynak: sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim