Öğretmen Diyarı

ÖSYM eğitim şirketi oldukça ülkede eğitim gelişmez!

Ayla Özdemir / Sözcü Eğitim


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM),  2015/1-KPSS tercih kılavuzunu yayımladı.


Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak.


ÖSYM’nin 2015/1-KPSS tercih kılavuzunda,  KPSS tercih ücreti 15 TL olarak açıklandı. Adayların KPSS’ye girerken ödediği paralar yetmezmiş gibi…


2014 yılında sadece cumartesi sabah oturumuna girecek adaylar 40 TL, cumartesi sabah oturumu ile birlikte diğer üç oturumdan herhangi birine de girecek adaylar 80 TL; tüm oturumlara girecek adaylar ise 160 TL ödedi.


Kılavuzda tercih ücretiyle ilgili de şu ifadelere yer verildi:


“Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra yerleştirme ücretini (15,00 TL) yatıracaklardır. Yerleştirme ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 2 Temmuz 2015 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 2 Temmuz 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Süresi içinde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dâhil edilmeyecektir.”


KPSS’yi geçmiş ve yerleşme umudu taşıyan adaylardan tercih yaparken bile para isteniyor.


ÖSYM’ye sosyal medyadan tepki yağıyor.


İŞTE O TEPKİ TWİTLERİNDEN BAZILARI:


İbRaHiM TüRk ‏@ibrahimturk27

Sayın ÖSYM!

KPSS tercih işlemlerindeki işlem ücreti olan 15 TL de neyin nesi?

Eğitim Kurumu=Eğitim Şirketi oldukça

Bu ülkede eğitim gelişmez


Mahmut Demircioğlu ‏@mahmutua25

KPSS Tercih yapan insanlardan 15 TL almak da nedir ya yazık günahtır adam zaten bir ümitle tercih yapıyor birde üstelik o parayı veriyor


Tuğba T – Han ‏@Tubilita

Kpss tercih işlemlerinde yeni alınan kararla birlikte, 10 TL’lik ücretin kalkması gerekirken aksine ücret artırılarak 15 TL yapılmıştır.


duygu özmen ‏@DuyguEslem

KPSS belasının tercih ücreti 15 tl olmuş bu bir soygun vicdansızlar!!!!


orkun tarlanoğlu ‏@umutlu_muhalif

15 TL KPSS tercih ücreti alan ÖSYM insafsızlık ve adaletsizlikte zirveyi kimseye bırakmadı.


Ufuk Birdal ‏@UfukBirdal

#ÖSYM denen Öğrenci Soyma ve Yağmalama Merkezi, #KPSS’ye girerken ödediğimiz 40 TL yetmezmiş gibi bir de 15 TL tercih yapma ücreti istiyor!


ilgehan uluturk ‏@bilgekagan09

ösym internet üzerinden yapılacak tercihlerden 15 tl ücret alacakmış geç kalınmış bir uygulama olarak düşünüyorum ne de olsa UMUT SATIYORLAR


CANAN YAMAN ‏@CNN_YMN

15 TL azımsanacak bir miktar olabilir ama 100 binlerin 15 TL’si bir araya gelince ortaya çerez paraları çıkar.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim