Öğretmen Diyarı

 OSMANLICA ZORUNLU OLDU MU?

Öncelikle Osmanlıca bildiğimiz anlamıyla bir dil değildir. Osmanlıca Arap alfabesiyle yazılan Türkçedir. Bu dersin zorunlu okutulmasından ziyade seçmeli olması daha da uygun olacaktır. Liselerde seçmeli okutulacak olan bu dersi kesinlikle Türk Dili ve Edebiyatı ya da Türkçe branşından öğretmenler vermelidirler. Adı üzerinde bu ders bir ‘dil’ dersidir ve dil dersini dilcilerin vermesi gerekir. Her ne kadar tarih ve ilahiyat okuyanlar da Osmanlıca dersi alırlar ancak dili öğrenmek ayrı öğretmek ayrıdır.

 

Osmanlıca öğretmekteki amaçlardan biri o dönemde kullanılan kelimelere de aşinalık kazandırmaksa bu da yine edebi metinler üzerinden olmalıdır.

 

Murat Bardakçı’nın sunduğu Tarihin Arka Odası programına bu hafta Prof. Dr. Tufan

 

Gündüz katıldı ve programda: “Osmanlıca derslerinde Dede Korkut da okutulmalıdır.” deyince Bardakçı fena halde parladı ve: “Bu bakışla bu iş başlamadan biter, konuyu zorlaştırıyorsunuz vs vs.” gibi ifadelerle çok sert tepki gösterdi. Tufan Gündüz Hoca nezaketini bozmadı ancak kendini de iyi ifade edemedi kanımca. Sayın Gündüz Bardakçı’ya demeliydi ki: “Siz hayatınızda Dede Korkut kitabını hiç okudunuz mu? Eğer okusaydınız Dede Korkut kitabının gelmiş geçmiş en sade, en anlaşılır ve en akıcı Türkçe eser olduğunu bilirdiniz.” Dede Korkut için Prof. M. Fuat Köprülü der ki: “Gelmiş geçmiş yazılı tüm Türk edebiyatını bir kefeye koysanız Dede Korkut’u bir kefeye koysanız Dede Korkut ağır basar." Murat Bardakçı’yı çok kaba, yaygaracı ve boş bulduğumu ifade etmeliyim.

 

Bu arada ‘Osmanlıca’ meselesinin şura'nın boyunu da ziyadesiyle aştığı ve konunun bir inatlaşmaya doğru gittiğini de gözlemledik. Her ne kadar Sayın Nabi Avcı :”Ben Osmanlıcanın seçmeli olmasını istiyorum.” dedi ama Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan: “İsteseniz de istemeseniz de bu ders okutulacak.” deyince konu kanamıştır, Osmanlıca tüm liselerde zorunlu olarak okutulacaktır, hayırlı olsun!

 

Müstakim KORKMAZ

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim