Öğretmen Diyarı

Osmanlıca Dersini Hangi Öğretmenler Okutacak?

Osmanlıca Dersini Hangi Öğretmenler Okutacak?

 

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER -ZEKİ KARA

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen "19. Milli Eğitim Şurası" 3. gün çalışmalarında Öğretim programları ve haftalık ders çizelgelerinin görüşüldüğü komisyonda, Osmanlı Türkçesi'nin zorunlu ders olarak bütün liselerin öğretim programlarında yer alması benimsenmişti. Haberin medyada duyulmasının ardından atama bekleyen öğretmen adayları arasında kıyasıya bir yarış başladı.

 

Osmanlıca dersi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerine mi Tarih Öğretmenlerine mi yoksa Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine mi verilmelidir? Öğretmenler ve atama bekleyen öğretmen adaylarının görüşlerini zeki.kavram@hotmail.com adresine bekliyoruz.

 

Gelen görüşleriniz değerlendirildikten sonra haberimizde güncelleme yapılacak olup aşağıda yayımlanacaktır.

 

Tarih Öğretmenlerinin Görüşleri

 

*Üniversitede 4 yıl Osmanlı Paleografyası dersi aldık biz tarihçilerin hakkıdır bu ders.

 

* Toplamda 4 yıl Osmanlıca gördük. Ayrıca şu an hiçbir edebiyatçı parayla belge çeviremez çünkü okuyamaz ama bütün iyi arşivciler ve belge okuyan parayla çeviren tarihçidir.

 

*Öncelikle üniversitede okuduğumuz İslam tarihi dersi Din Kültürü öğretmenlerine değil ait olan branşa yani tarihçilere verilmelidir. Zorunlu olan ve adında bile Osmanlı geçen bir dersin biz tarihçilere verilmesini talep etmekteyiz. Çünkü üniversitede en ayrıntılı bir şekilde yıllarca eğitimini aldık.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinin Görüşleri

 

*Dersin adı Osmanlı Türkçesi, yani bu bir dil dersi yani gramer dersi Osmanlı Tarihi filan değil!

 

*Osmanlı Türkçesi, bir dil dersidir. Edebiyat öğretmenleri verecektir, tartışılması gereksizdir. Ekine köküne ayırma, kelime etimolojisi yapma edebiyatçıların işidir.

 

 

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerin Görüşleri

 

Güncellenecek…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol